Bezpieczeństwo ze Skodą Enyaq iV - poznaj Travel Assist i spółkę

Skoda Enyaq iV to pierwszy w pełni elektryczny SUV zbudowany na zupełnie nowej platformie MEB. Zastosowanie najnowszych dostępnych technologii znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy. Wszystko dzięki systemowi Travel Assist 2.0, oświetleniu Full LED Matrix oraz dodatkowym systemom z zakresu aktywnej ochrony pasażerów. Sprawdź, co oferują najnowsze systemy wsparcia kierowcy w Skodzie Enyaq iV.


Samochody osobowe z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Przekłada się to na wyższy komfort podróżowania oraz znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa. Nowoczesne systemy są w stanie rozpoznać zagrożenie znacznie szybciej niż doświadczony kierowca oraz aktywnie wspomagać go w prowadzeniu pojazdu. W sytuacjach awaryjnych samochód sam rozpocznie hamowanie awaryjne, aby uniknąć lub zminimalizować do minimum skutki wypadku.

Skoda Enyaq iV

Skoda Enyaq iV

Skoda Enyaq iV to najnowszy elektryczny SUV czeskiego producenta, który został zbudowany w oparciu o platformę MEB (Modular Electric Drive Toolkit). Jest to modułowe rozwiązanie zaprojektowane specjalnie dla samochodów elektrycznych. Architektura opiera się na konsolidacji systemów elektronicznych w pojeździe. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie zaawansowanych technologii z zakresu aktywnego wsparcia kierowcy oraz bezpieczeństwa.

Zobacz również:

  • Samochód, który potrafi więcej niż Twój laptop - sprawdzamy znakomite wyposażenie nowej Skody Enyaq iV
  • Moją Skodę Enyaq iV obsługuję zdalnie z każdego miejsca

Najnowszy SUV Skody to jeden z pierwszych pojazdów zbudowanych w oparciu o platformę MEB. Auto wyposażono w rozbudowane systemy bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Na pokładzie znajdziemy aktywny tempomat, Travel Assist 2.0, system aktywnego ostrzegania przed pieszymi i rowerzystami, ochronę pieszych podczas wypadku, czujniki martwego pola, asystenta pasa ruchu, w pełni LEDowe oświetlenie, system awaryjnego hamowania oraz mnóstwo dodatkowych elementów. W razie ewentualnego wypadku pasażerów chroni aż dziewięć poduszek powietrznych.

Wnętrze Skody Enyaq. Wszystkie informacje wyświetlają się na cyfrowych zegarach, wyświetlaczu Head Up oraz ekranie systemu inforozrywki

Wnętrze Skody Enyaq. Wszystkie informacje wyświetlają się na cyfrowych zegarach, wyświetlaczu Head Up oraz ekranie systemu inforozrywki

W dzisiejszym materiale przyglądamy się najnowszym systemom bezpieczeństwa w Skodzie Enyaq iV i wyjaśniamy w jaki sposób minimalizują one ryzyko stłuczki, kolizji lub wypadku.

Skoda Enyaq iV - Travel Assist 2.0

Na początek zaczniemy od flagowego elementu. Jest nim Travel Assist drugiej generacji. To rozwiązanie, które integruje kilka systemów znajdujących się w pojeździe. Całość korzysta z aktywnego tempomatu, czujników martwego pola oraz asystenta pasa ruchu. Po aktywacji Travel Assist pojazd jest w stanie utrzymywać ustaloną odległość od poprzedzającego samochodu oraz automatycznie pozycjonować się w pasie ruchu. Dodatkowo w razie potrzeby Skoda Enyaq iV automatycznie zatrzyma się i ponownie ruszy na przykład po tym, jak kierowca chwyci za kierownicę.

Ustawienia systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy

Ustawienia systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy

System Travel Assist jest w stanie odczytywać ograniczenia prędkości oraz zakazy wyprzedzania. Rozwiązanie zintegrowano również z systemem nawigacji satelitarnej. Skoda Enyaq iV automatycznie zwolni przed ostrymi zakrętami. Pojazd na bieżąco analizuje zachowania kierowcy i razie potrzeby samodzielnie koryguje tor jazdy. Całość połączona jest z internetem. Oznacza to, że Skoda Enyaq iV na bieżąco pobiera informacje o ruchu drogowym oraz ewentualnych utrudnieniach spowodowanych remontami.

Cyfrowe zegary z uruchomionym Travel Assist

Cyfrowe zegary z uruchomionym Travel Assist

Travel Assist 2.0 to świetny element wyposażenia, który odciąży kierowcę w korku oraz na trasie.

Travel Assist podczas jazdy w korku

Travel Assist podczas jazdy w korku

Skoda Enyaq iV - Front Assist z funkcją wykrywania pieszych

Travel Assist uzupełnia system Front Assist z funkcją wykrywania pieszych. Rozwiązanie to docenimy szczególnie w zatłoczonych miastach. Skoda Enyaq iV w momencie zagrożenia automatycznie aktywuje system awaryjnego hamowania, aby zminimalizować konsekwencje ewentualnego zderzenia. Dodatkowo samochód pomaga kierowcy wybrać optymalną ścieżkę hamowania, aby uniknąć stłuczki z innymi uczestnikami ruchu lub autami zaparkowanymi koło jezdni.

Front Assist z funkcją wykrywania pieszych

Front Assist z funkcją wykrywania pieszych

Skoda Enyaq iV - Emergency Assist

W przypadku, gdy kierowca jest niezdolny do jazdy lub ignoruje prośby auta o przejęcie prowadzenia, funkcja Emergency Assist bezpiecznie zatrzyma samochód uruchamiając jednocześnie światła awaryjne. Rozwiązanie to minimalizuje możliwość spowodowania wypadku po uśnięciu za kierownicą.

Skoda Enyaq iV - Rewelacyjne oświetlenie Full LED Matrix

Skodę Enyaq iV wyposażono w adaptacyjne światła Full LED Matrix. Reflektory przednie w połączeniu z kamerką umieszczoną w przedniej szybie na bieżąco analizują sytuację przed autem. W momencie, gdy przed samochodem znajdują się inne pojazdy, osoby lub przedmioty, które odbijają światło, oświetlenie Full LED Matrix automatycznie wyłączą jedną z wiązek światła, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.

Reflektory Full LED Matrix

Reflektory Full LED Matrix

W tym samym czasie kierowca Skody Enyaq iV nadal będzie mógł cieszyć się rewelacyjnie oświetloną drogą. Oświetlenie Full LED Matrix posiadaj również funkcję automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych. Rozwiązanie to docenimy poza miastem.

Skoda Enyaq iV - Proactive Crew Protect Assist

Proactive Crew Protect Assist to kolejny system podnoszący bezpieczeństwo podróżowania. Rozwiązanie połączono z systemem awaryjnego hamowania oraz Travel Assist 2.0. W momencie, gdy pojazd wykryje ryzyko wypadku oraz rozpocznie awaryjne hamowanie, Proactive Crew Protect Assist automatycznie napnie pasy bezpieczeństwa, zamknie szyby oraz dach panoramiczny, aby zminimalizować skutki kolizji.

Rozwiązanie to działa również w przypadku wpadnięcia w poślizg.

Skoda Enyaq iV - Turn Assist

Turn Assist to kolejny niezwykle ciekawy system, który znalazł się na pokładzie Skody Enyaq iV. W momencie skręcania na skrzyżowaniu w lewo lub podczas wyprzedzania samochód wykryje nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy i poinformuje o tym kierowcę. W sytuacji niebezpiecznej Turn Assist automatycznie wywoła system awaryjnego hamowania i zatrzyma pojazd.

Turn Assist

Turn Assist

Skoda Enyaq iV - Park Assistant

Czujniki parkowania oraz kamery 360 stopni nie są niczym nowym. Znajdziemy je również na wyposażeniu Skody Enyaq iV. Dodatkowo całość została połączona z systemem automatycznego hamowania. Rozwiązanie to samoczynnie zatrzyma pojazd, gdy w jego najbliższym otoczeniu znajdzie się pieszy lub inny samochód.

Najnowszą generację systemu Park Assist zintegrowano z funkcją wyuczonego parkowania. Kierowca może zaprogramować drogę do często wykorzystywanego miejsca parkingowego w pracy lub domu. Skoda Enyaq iV po zaprogramowaniu przejmuje prowadzenie i w połączeniu z systemem aktywnego hamowania automatycznie parkuje samochód.

Skoda Enyaq iV - Exit Assist Warning

Gdy mówimy o parkowaniu warto wspomnieć również o Exit Assist Warning. Jest to system, który analizuje sytuacje za pojazdem po jego zaparkowaniu. Skoda Enyaq iV po otwarciu drzwi automatycznie poinformuje kierowcę o zbliżającym się pojeździe, pieszym lub rowerzyście poprzez sygnał dźwiękowy i lampkę umieszczoną po wewnętrznej stronie obudowy.

Exit Assist Warning

Exit Assist Warning

Skoda Enyaq iV - nowoczesne technologie na straży bezpieczeństwa

Skoda Enyaq iV to nowoczesny SUV z napędem elektrycznym posiadający mnóstwo nowoczesnych systemów z zakresu aktywnej ochrony i zabezpieczenia pasażerów, które znacząco podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Travel Assist pozwala odprężyć się za kierownicą, a asystent parkowania uniknąć przypadkowych zarysowań na zderzakach. Całość uzupełniają systemy Exit Assist Warning, Turn Assist, Proactive Crew Protect Assist, Front Assist z funkcją wykrywania pieszych oraz Emergency Assist, które skutecznie minimalizują ryzyko wystąpienia kolizji drogowej.