Bezpieczeństwo zintegrowane

IDC przewiduje silny wzrost sprzedaży oprogramowania zabezpieczającego. Firma badawcza ocenia, że w przyszłym roku zintegrowane urządzenia sprzętowo-programistyczne będą głównym punktem na liście zakupów produktów związanych z bezpieczeństwem.

Według IDC, obecnie trzy czołowe technologie zabezpieczeń to oprogramowanie antywirusowe, oprogramowanie firewall i urządzenia z firewallem. Szacunki IDC wskazują na to, że zintegrowane urządzenia zabezpieczające w przyszłym roku będą głównym produktem w składanych przez przedsiębiorstwa zamówieniach związanych z bezpieczeństwem. Od 2000 do 2001 roku rynek urządzeń zabezpieczających firewall/VPN odnotował 34-proc. wzrost, a przychody dostawców przekroczyły 1 mld USD. Urządzenia zintegrowane obejmują VPN, firewall, programy antywirusowe i filtrujące dostęp do określonej zawartości. Sprzedaż urządzeń tego typu rośnie w związku z łatwością wdrożenia i niedużymi wymaganiami technicznymi.

IDC ocenia jednak, że wyższy wzrost sprzedaży odnotował sektor oprogramowania monitorującego i wykrywającego ataki z Sieci, który osiągnął w 2001 roku wskaźnik rocznego wzrostu 62%.