Bezpieczna kolekcja 2004

Wraz z nowymi aplikacjami z serii Norton Symantec wprowadza do oferty samodzielne aplikacje AntiSpam i Password Manager. Jednocześnie firma podwyższa ceny subskrypcji rocznych.

Ulepszenia i modyfikacje zawartości pakietów Norton 2004 dotyczą przede wszystkim funkcji związanych z dostępem do Internetu oraz pracy w sieci LAN.

Program Norton AntiSpam w wersji 2004, który był dotychczas modułem pakietu Norton Internet Security, jest oferowany również jako program samodzielny. AntiSpam jest przeznaczony do filtrowania korespondencji i eliminowania niepożądanych przesyłek. Różnica w stosunku do wersji poprzedniej polega na wyposażeniu programu w nowy mechanizm integracji z programami pocztowymi Outlook, Outlook Express i Eudora. Projektantom chodziło zwłaszcza o ułatwienie użytkownikowi definiowania reguł filtrowania wiadomości. Według Symanteca oprogramowanie AntiSpam 2004 uczy się na błędach. Przykładowo, program zarejestruje sytuację, w której list przeoczony przez automatyczny mechanizm zostanie przez użytkownika ręcznie zakwalifikowany jako wiadomość-śmieć. Aplikacja jest dostępna w wersjach z licencją dla 1, 5 lub 10 użytkowników.

W pakiecie Norton AntiVirus 2004 pojawiły się funkcje umożliwiające przeszukiwanie i eliminowanie nie tylko wirusów i robaków, lecz także programów typu adware i spyware. Programy tego typu z reguły nie są bezpośrednio szkodliwe dla systemu, aplikacji czy danych. Ich działalność polega często ăjedynieŇ na naruszaniu prywatności użytkownika, np. przez zbieranie i wysyłanie do producenta lub innej zainteresowanej firmy informacji o oglądanych przez niego stronach internetowych, odtwarzanych plikach muzycznych itd. Wypada jednocześnie zaznaczyć, że pakiet Norton AntiVirus 2004 nie eliminuje tych programów automatycznie (czasami są one niezbędne do uzyskania dostępu do pewnych usług), ale umożliwia uzyskanie nad nimi kontroli.

Zmiany zaszły także w systemie zaporowym Norton Personal Firewall. W wersji 2004 pojawił się moduł Network Detector, przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników notebooków, którzy często zmieniają sieci, do których się podłączają (w domu, pracy, podróży itd.). Program rozpoznaje, do jakiej (wcześniej zdefiniowanej) sieci komputer jest podłączany i automatycznie dopasowuje jego konfigurację. To duże ułatwienie Đ narzędzi tego typu nie zawierają ani Windows 2000 Professional, ani nawet Windows XP, choć problem ze zmianą ustawień sieciowych był znany od dawna.

Norton Password Manager 2004 to program, który ma pomagać użytkownikowi w zapanowaniu nad hasłami potrzebnymi do korzystania z różnych usług: sieci, aplikacji, serwisów WWW, kont poczty elektronicznej itd. Raz wpisane hasła są bezpiecznie przechowywane w zaszyfrowanym pliku. Norton Password Manager 2004 wchodzi w skład szerszego pakietu Norton SystemWorks 2004, można go jednak kupić jako samodzielny produkt. Pakiet Norton SystemWorks 2004 ma być dostępny zarówno w wersji Standard, jak i przeznaczonej dla firm wersji Professional. Wersja ăkorporacyjnaŇ zawiera dodatkowo kilka rozszerzeń. Jednym z nich jest program Norton Ghost przeznaczony do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania plików. Drugi dodatek to aplikacja Process Viewer umożliwiająca szczegółową analizę uruchomionych w komputerze procesów. Do SystemWorks 2004 jest dodawany także Performance Test prezentujący informacje o systemie i jego wydajności.

Polskie wersje, polskie ceny

Polska wersja Norton AntiVirus 2004 (z dopiskiem PL) jest już dostępna. W listopadzie mają się pojawić również zlokalizowane pakiety Norton SystemWorks, Norton Personal Firewall i Norton Internet Security. Przynajmniej na razie Symantec nie będzie oferował polskich wersji samodzielnych aplikacji AntiSpam i Password Manager.

W porównaniu z cenami katalogowymi Symanteca programy w lokalnych wersjach językowych są ok. 10 procent tańsze. Ale ostatnio firma zdecydowała się na podwyższenie cen subskrypcji aktualizacji sygnatur wirusów. Przy bezpośrednim zakupie przez Internet ich cena wynosi około 72 zł, zaś w przypadku zakupu u polskich partnerów handlowych firmy Symantec cena wynosi 110 zł. Wprowadzony ostatnio przez firmę mechanizm obowiązkowej aktywacji produktów przez Internet lub telefon dotyczy, przynajmniej na razie, tylko angielskich wersji programów Đ również tych sprzedawanych na rynku polskim. Przedstawiciele Symanteca zapewniają, że przy zakupie pakietu zlokalizowanego, także takiego, który zawiera angielski moduł AntiSpam lub Password Manager, aktywacja nie będzie wymagana.

Mechanizm aktywacji różni się od tego, który stosuje Microsoft. Użytkownik musi go wprawdzie uruchomić w ciągu 15 dni od zainstalowania aplikacji (także w przypadku wymiany dysku lub przeniesienia programu do innego komputera), ale jednocześnie Symantec umożliwia 5-krotną, automatyczną reaktywację.

Cennik pakietów serii Symantec Norton 2004*

AntiVirus 2004 PL 280 zł

Internet Security 2004 PL 370 zł

Personal Firewall 2004 PL 280 zł

AntiSpam 2004 INT 200 zł

Password Manager 2004 INT 200 zł

SystemWorks 2004 PL STD 370 zł

SystemWorks 2004 PL PRO 440 zł

*sugerowana cena netto