Bezpieczna poczta na Androida i iOS? Wypróbuj ProtonMail

Dbający o bezpieczeństwo poczty użytkownicy smartfonów z Androidem i iOS mogą już skorzystać z klientów usługi ProtonMail.

ProtonMail to założona w 2013 roku przez trzech pracowników CERN usługa bezpiecznej poczty, w przypadku której szyfrowanie komunikacji (RSA-2048) realizowane jest po stronie klienta i sam dostawca usługi nie widzi treści wiadomości. Zainteresowanych tym rozwiązaniem internautów ucieszy z pewnością informacja, że usługa ta po dwóch latach publicznych testów została właśnie szeroko udostępniona (ProtonMail - wersja webowa). Co więcej, można też skorzystać z mobilnych aplikacji "ProtonMail Encrypted Email", które trafiły do sklepów Google Play i App Store.

Ile to kosztuje?

ProtonMail w podstawowej wersji jest dostępny za darmo. Należy się jednak liczyć z ograniczeniem przestrzeni na e-maile do 500 MB. Za 5/30 euro miesięcznie lub 48/288 euro rocznie można skorzystać z wersji "Plus"/"Visionary" i zwiększyć wspomnianą przestrzeń do 5/20 GB oraz cieszyć się z dodatkowych funkcji, większych możliwości (np. w zakresie liczny wysyłanych maili) oraz lepszego wsparcia.

Minusy, plusy

Z pewnością na minus należy zaliczyć brak obsługi IMAP (Internet Message Access Protocol). Na plus natomiast zasługuje zlokalizowanie serwerów w Szwajcarii, poza jurysdykcją USA i Unii Europejskiej.

Ustawa inwigilacyjna

ProtonMail to świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o swoją prywatność. Z pewnością znajdzie ono wielu zwolenników ponieważ stopień inwigilacji obywateli w związku z zagrożeniami ze strony terrorystów nieustannie rośnie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie nowelizacja ustawy o Policji (tzw. ustawa inwigilacyjna) przygotowana przez PIS wywołała w ostatnich miesiącach ogromne kontrowersje.