Bezpieczna strefa w kieszeni

Firma ARM przygotowuje zestaw rozszerzeń dla swoich procesorów, który zapewni bezpieczeństwo danych i transakcji realizowanych z wykorzystaniem telefonów komórkowych i urządzeń PDA.

Opracowane przez producenta rozwiązanie podobne jest do promowanej przez Microsoft technologii Palladium. ARM wprowadzi do swojej architektury mobilnej zestaw rozszerzeń nazwanych "TrustZone". Ich zastosowanie umożliwi wydzielenie w urządzeniach przenośnych tzw. bezpiecznej strefy. Kontrolę nad bezpieczeństwem przejmie tzw. S-bit. "Naznaczone" nim dane będą szyfrowane i przetwarzane niezależnie od "zwykłych" danych.

Do 2004 r. rozszerzenia TrustZone zostaną zaimplementowane bezpośrednio w jądrach nowych procesorów mobilnych firmy ARM. Będą one szybsze od programowych rozwiązań, odciążając z funkcji bezpieczeństwa ograniczone zasoby systemowe. Pod kontrolą TrustZone odbywać ma się także start systemu operacyjnego w urządzeniach zbudowanych na bazie układów ARM. Użytkownicy końcowi będą mieli niewielki wpływu na strefy bezpieczeństwa. Ich implementacja zależeć będzie od producenta konkretnego urządzenia, systemu operacyjnego i współpracujących z nim aplikacji.