Bezpieczne Quantumy

Quantum wciąż zaskakuje innowacjami technologicznymi w swych twardych dyskach.

Quantum wciąż zaskakuje innowacjami technologicznymi w swych twardych dyskach.

Fireball Plus KA to dyski twarde z magistralą Ultra ATA/66, szybkością obrotową 7200 obr/min i czasem przeszukiwania rzędu 8,5 ms. Maksymalny wewnętrzny transfer danych wzrósł do 235 Mb/s, co poprawia ogólną wydajność dysku. Dzięki głowicom GMR znów podwyższono pojemność - napędy oferowane są w wersjach 6,4 GB; 9,1; 13,6 i 18,2 GB.

Dyski Fireball CR cechują się mniejszą prędkością obrotową (5400 obr/min), krótszym czasem wyszukiwania (9,5 ms) i maksymalnym transferem wewnętrznym (do 190 Mb/s). Oferowane są też w mniejszych pojemnościach: 4,3; 6,4; 8,4 i 12,7 GB. Tak jak Plus KA z pecetem komunikują się poprzez interfejs Ultra ATA/66.

Jednak prawdziwa innowacyjność obu modeli Fireball leży przede wszystkim w zastosowanych systemach ochrony danych - SPS i DPS.

SPS to system przeciwwstrząsowy. Ma chronić dane przed skutkami uderzenia czy upuszczenia napędu. W razie przeciążenia SPS amortyzuje głowice tak, by nie uniosły się, a następnie opadły na powierzchnię talerza. Od takiego nagłego skoku powstają bowiem rysy niszczące dane; przy okazji uwalniają się drobiny nośnika, które podczas dalszej eksploatacji dysku dokonują dzieła zniszczenia.

Zupełną nowością jest system DPS, szybko i dokładnie określa on stan dysku twardego Quantum w komputerach, które uległy awarii. W modelach Fireball CR i Plus KA system ten wbudowany jest w BIOS dysku, natomiast posiadacze starszych napędów wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch - trzech lat mogą ściągnąć program DPS z witryny WWW firmy Quantum.

Gdy komputer wykazuje objawy awarii, a głównym podejrzanym jest twardy dysk, wystarczy wydać odpowiednie polecenie określone przez producenta komputera (dyski z wbudowanym DPS) lub uruchomić peceta z dyskietki startowej zawierającej program DPS. Twardziel zostanie najpierw poddany szybkiemu testowi, który polega na odczycie pierwszych 300 MB danych. W ten sposób sprawdzana jest poprawność działania mechaniki oraz elektroniki napędu. Test trwa 90 sekund, a jego wynik wykaże, czy to dysk jest przyczyną problemów. Gdy wynik testu jest pozytywny, a dysk nadal szwankuje, można przeprowadzić na całym obszarze napędu test rozszerzony Czas testu dogłębnego zależy od pojemności dysku i dochodzi do 20 minut.