Bezpieczne dane = bezpieczny PC
-
- Robert Szyszka,
- 18.02.2011, godz. 16:38
Zaszyfruj dane i zrób kopię zapasową, a twoje pliki stają się odporne na niespodziewane zrządzenia losu, np. awarię czy ewentualną kradzież komputera. To istotne filary bezpieczeństwa.
Polecamy:
- Przygotuj komputer na przyszłe katastrofy (i nigdy do nich nie dopuść!)
- Brain, pierwszy pecetowy wirus. To już 25 lat...
Zobacz także:
- Co czyha na twój komputer w 2011 r.
- Dlaczego przegrywamy wojnę z cyber-przestępczością
- Jak sprawdzić, czy twój system padł ofiarą cyberprzestępców?
- Bezpieczne hasło - jak je utworzyć
- Microsoft blokuje AutoRun w Windows XP i Vista
Więcej informacji:
- Bezpieczeństwo w Windows 7
- Cyfrowe wojny
- Jak kradną twoją tożsamość
- Hakerzy to nie pryszczate nastolatki. Nawet w filmach
Do pobrania:
1. Rób kopie zapasowe danych
Nawet najlepiej zabezpieczony komputer nie gwarantuje, że dane będą całkowicie bezpieczne. Co się stanie na przykład w razie awarii systemu? Jednym z istotniejszych elementów zwiększającym ochronę i odporność na utratę informacji jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Można zabezpieczać pojedyncze pliki i foldery, tworzyć obrazy całych dysków i partycji. Częstotliwość zapisu archiwów zależna jest od tego, jak ważne są dane. Do regularnego tworzenia kopii zapasowych można wykorzystać narzędzia wbudowane w system bądź programy zewnętrzne. Obraz wykonasz za pomocą Acronis True Image Home, Paragon Backup & Recovery bądź Nero BackItUp & Burn, kopie pojedynczych plików wygodniej zapiszesz za pomocą Cobian Backup.
Zobacz również:
2. Szyfruj pliki
W Windows można znaleźć dwa różne mechanizmy szyfrowania danych. Jeden bazuje na systemie plików EFS, a drugi to BitLocker. EFS wymaga dysku sformatowanego w systemie NTFS. Opiera się na kontach użytkowników i jest przezroczysty dla wszystkich operacji na danych. Pozwala zaszyfrować pojedynczy obiekt czy ich grupę. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawą tego zabezpieczenia jest hasło konta użytkownika. Jeżeli ono będzie łatwe do uzyskania szyfrowanie niewiele pomoże.
Obydwa zabezpieczenia chronią przed nieco innymi zagrożeniami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać ich jednocześnie. Należy jednak pamiętać, by chronić klucze dostępu, które nie tylko umożliwiają otwieranie plików, ale także dostęp do danych w razie awarii komputera czy danych.
1. Aby użyć EFS-a kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Na zakładce Ogólne użyj przycisku Zaawansowane w sekcji Atrybuty. Zaznacz opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane w sekcji Atrybuty kompresji i szyfrowania.