Bezpieczne dane = bezpieczny PC

Zaszyfruj dane i zrób kopię zapasową, a twoje pliki stają się odporne na niespodziewane zrządzenia losu, np. awarię czy ewentualną kradzież komputera. To istotne filary bezpieczeństwa.


Ochrona danych i prawidłowo opracowana polityka bezpieczeństwa nie polega jedynie na konfiguracji systemu czy instalowaniu programów antywirusowych. Trzeba jeszcze zadbać, by dane nie uległy utracie na przykład wskutek awarii czy nie dostały się w niepowołane ręce gdy laptop pozostanie przez przypadek w taksówce. Regularne tworzenie kopii zapasowych, szyfrowanie danych czy używanie UPS-ów jest równie istotne jak silne hasło logowania czy zainstalowany firewall.

1. Rób kopie zapasowe danych

Nawet najlepiej zabezpieczony komputer nie gwarantuje, że dane będą całkowicie bezpieczne. Co się stanie na przykład w razie awarii systemu? Jednym z istotniejszych elementów zwiększającym ochronę i odporność na utratę informacji jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Można zabezpieczać pojedyncze pliki i foldery, tworzyć obrazy całych dysków i partycji. Częstotliwość zapisu archiwów zależna jest od tego, jak ważne są dane. Do regularnego tworzenia kopii zapasowych można wykorzystać narzędzia wbudowane w system bądź programy zewnętrzne. Obraz wykonasz za pomocą Acronis True Image Home, Paragon Backup & Recovery bądź Nero BackItUp & Burn, kopie pojedynczych plików wygodniej zapiszesz za pomocą Cobian Backup.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?

2. Szyfruj pliki

W Windows można znaleźć dwa różne mechanizmy szyfrowania danych. Jeden bazuje na systemie plików EFS, a drugi to BitLocker. EFS wymaga dysku sformatowanego w systemie NTFS. Opiera się na kontach użytkowników i jest przezroczysty dla wszystkich operacji na danych. Pozwala zaszyfrować pojedynczy obiekt czy ich grupę. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawą tego zabezpieczenia jest hasło konta użytkownika. Jeżeli ono będzie łatwe do uzyskania szyfrowanie niewiele pomoże.

Szyfrowanie EFS włącza się tak samo, jak ustawia atrybuty pliku

BitLocker szyfruje cały dysk. To zabezpieczenie ma za zadanie chronić dane przed dostępem w razie utraty komputera czy nośnika. Mechanizm BitLocker wykorzystuje do działania moduły TPM - wbudowane w płytę chipy przeznaczone do generowania i przechowywania kluczy szyfrujących i weryfikacji integralności zainstalowanego w komputerze sprzętu i oprogramowania.

Obydwa zabezpieczenia chronią przed nieco innymi zagrożeniami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać ich jednocześnie. Należy jednak pamiętać, by chronić klucze dostępu, które nie tylko umożliwiają otwieranie plików, ale także dostęp do danych w razie awarii komputera czy danych.

1. Aby użyć EFS-a kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Na zakładce Ogólne użyj przycisku Zaawansowane w sekcji Atrybuty. Zaznacz opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane w sekcji Atrybuty kompresji i szyfrowania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: