Bezpieczne dziecko w Internecie
-
- 06.12.2010, godz. 15:23
Norton Online Family

W usłudze Norton Online Family rodzice mają możliwość ustalenia ile czasu ich pociechy mogą spędzić przed komputerem w dni robocze, a ile w weekendy.
Norton Online Family działa na podobnej zasadzie co Visikid. W komputerze instaluje się niewielkiego agenta Norton Safety Minder, który śledzi poczynania dzieci w Internecie oraz przekazuje zebrane informacje do witryny internetowej. Agent jest dostępny dla komputerów Windows i Mac. Na etapie konfiguracji usługi należy wskazać rok urodzenia dziecka. Na tej podstawie tworzone są automatyczne reguły domu, czyli zasady wpływające na to, co dziecko może a czego nie podczas korzystania z Internetu. W ustawieniach usługi masz możliwość dopasowania reguł domu do własnych potrzeb.
Zobacz również:

Popularne programy kontroli rodzicielskiej, takie jak Amadeusz, pozwalają definiować własne listy blokowanych adresów WWW oraz wyrażeń i słów kluczowych.
Norton Online Family pozwala również śledzić, jak dziecko korzysta z komunikatorów internetowych oraz portali internetowych. Rodzice mogą blokować lub monitorować wszystkie rozmowy do czasu zaaprobowania nowych znajomych na liście kontaktów. Obsługiwane przez program komunikatory to: Google Talk, AIM, ICQ, Yahoo Messenger oraz MSN Messenger. Aplikacja monitoruje, w jaki sposób dzieci przedstawiają się i korzystają z sieci społecznościowych. Norton Online Family potrafi rejestrować aktywność dzieci m.in. w serwisach: Facebook, Myspace, Bebo, Windows Live Space, LinkedIn i innych.
Z poziomu panelu administracyjnego Norton Online Family możesz aktywować w wyszukiwarce funkcję Safe Search, odpowiedzialną za wyłączenie niepożądanych treści z wyników wyszukiwania. Funkcja ta dostępna jest m.in. dla wyszukiwarek: Google, Bing, Yahoo! i Ask. Ponadto rodzice mogą śledzić, czego dokładnie szukały ich pociechy w wyszukiwarkach internetowych.
Opiekun Dziecka

Opiekun Dziecka śledzi poczynania dziecka w Internecie. Adresy odwiedzonych stron mogą być łączone w grupy.
Mimo nieco przestarzałego interfejsu, Opiekun Dziecka działa stabilnie także w najnowszych wersjach Windows Vista i 7. Dostępne są dwa tryby pracy: uproszczony oraz zaawansowany, umożliwiający dostęp do wszystkich funkcji programu, m.in. definicji oddzielnych ustawień dla każdego dziecka. Tworzenie zasad dostępu do Internetu można przeprowadzić samodzielnie lub za pomocą kreatora.
Opiekun Dziecka rejestruje adresy stron odwiedzanych przez dzieci. Co tydzień, na wskazany adres e-mail jest przesyłany raport z aktywności internetowej dziecka. Funkcja Zrzuty ekranu pozwala natomiast zapisywać obraz ekranu w określonych odstępach czasu, np. co 5 minut.
Filtrowanie treści odbywa się na podstawie bazy stron WWW, zawierającej ponad 780 tys. adresów URL i ok. 3500 blokowanych słów i zwrotów w siedmiu językach europejskich. Aby nadążyć za rozwojem Internetu, program wyposażono w moduł automatycznej aktualizacji baz filtrowania. Rodzice mogą samodzielnie definiować dodatkowe listy stron zabronionych oraz dozwolonych. W konfiguracji programu wskażesz, które kategorie witryn WWW będą niedostępne dla dziecka. Z poziomu aplikacji uda się także zablokować pobieranie plików wykonywalnych, otwieranie dokumentów oraz korzystanie z usług poczty e-mail, FTP i grup dyskusyjnych lub dowolnych innych usług przez zablokowanie wybranych portów sieciowych.
Istotnym elementem programu jest moduł pozwalający ograniczyć ilość czasu spędzanego przez dziecko w Internecie. Rodzice mogą przypisać godziny oraz ustalić tygodniowy limit, w których ich pociechy będą mogły korzystać z Sieci.