Bezpieczne dziecko w Internecie

Internet stał się miejscem komunikacji, nauki i rozrywki, który - chyba nawet w większym stopniu niż telewizja - wpływa na rozwój dzieci oraz emocje, których doświadczają. Sieć jest pełna zagrożeń i tylko od rodziców zależy, czy będą potrafili wykorzystać dostępne narzędzia zapewniające skuteczną ochronę ich dzieciom.


Czy wiesz, w jaki sposób twoje dziecko korzysta z Internetu? Jakich szuka treści, czy pobiera nielegalne oprogramowanie, muzykę i wideo? Czy zastanawiałeś się kiedyś na jakie zagrożenia jest narażone i jakie niosą one ze sobą konsekwencje - nie tylko w świecie wirtualnym?

"Ponad 6 na 10 dzieci miało negatywne doświadczenia w Internecie" - donosi raport Norton Online Family przygotowany na zlecenie firmy Symantec. Pobieranie zawirusowanego oprogramowania, przemoc i nakłanianie przez obcych do spotkań w świecie rzeczywistym to niektóre z zagrożeń wymienionych w raporcie. Negatywne doświadczenia wywierają na dzieci silne emocje: złość (39% ankietowanych), zdenerwowanie (36% ), strach (34%) i zaniepokojenie (34%). W jaki sposób uchronić najmłodszych przed negatywnymi skutkami korzystania z Internetu? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie omawiania programów do kontroli rodzicielskiej.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023

Visikid

Bezpieczne dziecko w Internecie

Visikid działa jako usługa. Dostęp do raportów odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

Wybór oprogramowania do kontroli rodzicielskiej jest bardzo duży. Jednym z ciekawszych projektów jest Visikid. Aplikacja pozwala na bieżąco śledzić, w jaki sposób dziecko korzysta z Internetu. Każdy rodzic może monitorować maksymalnie troje dzieci jednocześnie, a informacje o aktywności naszych najmłodszych są aktualizowane w odstępach pięciominutowych. Zgodnie z ideą, jaka przyświecała twórcom aplikacji, Visikid jest pozbawiony funkcji blokowania dostępu do niepożądanych treści. Możesz zatem patrzeć, co robi twoje dziecko i rozmawiać z nim na temat zachowań w Internecie, ale nie blokuj, nie zabraniaj i nie ograniczaj jego wolności.

Visikid działa w formie usługi. W komputerze instalowany jest specjalny agent nadzorujący aktywność dziecka w Internecie, natomiast dostęp do statystyk i raportów jest możliwy z dowolnego komputera wyposażonego w przeglądarkę internetową. Program rejestruje listę odwiedzanych stron WWW i używanych aplikacji wraz z informacją o czasie, jaki dziecko poświęciło na ich przeglądanie oraz obsługę. Aplikacje i strony WWW są przyporządkowywane do kategorii, które ułatwiają analizowanie poczynań pociechy w Internecie.

Usługa dostępna jest w dwóch wariantach: bezpłatnym oraz rozszerzonym. Bezpłatna wersja Visikida umożliwia przeglądanie informacji o aktywności dziecka z bieżącego dnia. W wersji rozszerzonej, kosztującej 59 zł rocznie lub 9 zł miesięcznie, dostęp do raportów i statystyk jest nieograniczony w czasie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: