Bezpieczne e-zakupy

Internet jest miejscem, w którym coraz więcej z nas robi zakupy. Nie musimy wychodzić z domu, jest tanio, szybko i przyjemnie. Proporcjonalnie do rozwoju handlu internetowego zwiększa się także ilość oszustów, którzy czyhają na numer Twojej karty kredytowej, aby zdefraudować znajdujące się na niej środki pieniężne. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nie daj się oszukać!

Bezpieczne e-zakupy
Jak wynika z raportów podsumowujących ubiegły rok, lawinowo rośnie ilość transakcji zawieranych przez Internet. Polacy rzadziej niż kiedykolwiek boja się robić zakupy w Internecie - statystyki mówią, że coraz więcej z nas decyduje się sięgnąć do portfela po swoją kartę płatnicza w celu zapłaty za różnego typu produkty w wirtualnych sklepach. Cały proces handlu w Internecie wydaje się być bardzo atrakcyjny - wystarczy kilka kliknięć, a znajdziesz pożądany produkt po niższej niż w tradycyjnych sklepach cenie, a przy tym nie musisz ruszać się z fotela. Rejestracja na stronie sklepu, odpowiedź od sprzedawcy z prośba o płatność - podajesz numer karty płatniczej, kod autoryzacji CVV i koniec, pozostaje czekać na listonosza czy kuriera z oczekiwana paczką. Tyle teorii, która nie zawsze pozostaje w zgodzie z praktyką. Spokojnie zastanów się, zanim kiedykolwiek podasz w Internecie numer swojej plastikowej karty z banku - zostać okradzionym w Sieci jest tak samo łatwo, jak zrobić w niej zakupy.

Jak nie dać się oszukać - rady Allegro.pl

Allegro.pl, jako największy w Polsce serwis aukcyjny, jest wprost idealnym miejscem dla oszustów, którzy chcieliby wyłudzić pieniądze od naiwnych użytkowników. Zapytaliśmy Allegro.pl o to, co ich zdaniem jest najważniejsze, aby nie dać się okraść w Internecie:

- Przede wszystkim myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć. To pierwsza i najważniejsza rada. Internet nie jest miejscem cudownych okazji. Nikt nie chce dokładać do interesu - jeżeli telewizor o wartości rynkowej 4000zł jest wystawiony do sprzedaży w cenie 400zł, to powinno to dać nam do myślenia. Takich cudownych okazji nie ma nawet w Internecie.

Pamiętajmy również o istnieniu i - co ważniejsze - korzystaniu z szeregu narzędzi dostarczanych przez serwisy aukcyjne czy sklepy internetowe. System komentarzy powie nam wiele na temat potencjalnego sprzedawcy, zaś wykorzystanie systemów płatności internetowej (np. PayU.pl) pozwala na szybkie, bezpieczne i wygodne płacenie za towar. Czytajmy dokładnie opisy aukcji, dokładnie oglądajmy zdjęcia - tylko po to, aby później uniknąć rozczarowania.

W Internecie działa wielu oszustów, którzy gotowi są wykraść numer twojej karty płatniczej, co najczęściej wiąże się z nieoczekiwanymi brakami pieniężnymi na koncie poszkodowanego. To zjawisko będzie istnieć tak długo, jak będą chętni na zakupy poprzez Sieć. Nie należy jednak popadać w przesadną paranoję - przy odrobinie rozsądku można łatwo zminimalizować groźbę stania się ofiarą przestępcy internetowego. Nie potrzeba wiele, aby uchronić się przed hakerami - przeważnie wystarczy odrobina ostrożności oraz zastosowanie się do naszych kilku porad dotyczących bezpieczeństwa komputera.

Metody płatności

Płacić w Internecie za zakupiony produkt czy usługę jest łatwo, a ilość metod dokonywania opłat zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Obecnie funkcjonuje dużo serwisów, które umożliwiają dokonywanie szybkich transferów pieniędzy na konto sprzedawcy

Google CheckOut (checkout.google.com)

Google CheckOut to metoda płatności firmowana przez twórców najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na Świecie. Za największą zaletę ich usługi uważają brak konieczności każdorazowego rejestrowania się w sklepach internetowych w celu dokonania płatności za zakupiony produkt - wystarczy konto w serwisie Google CheckOut. Na drugim miejscu wymieniają duże bezpieczeństwo kupującego, co ma się wiązać z udostępnianiem sprzedawcom tylko niezbędnych do dokonania transakcji danych klienta - numer karty płatniczej czy adres e-mail pozostają anonimowe.

Google dużą wagę kładzie na wygodę korzystania z serwisu, czyli łatwości dodania kolejnych kart płatniczych, możliwości obserwowania statusu zamówienia (każda zmiana jest natychmiast widoczna w systemie) czy też proste zidentyfikowanie sklepów, które objęte są systemem płatności Google CheckOut - w wynikach wyszukiwarki sprzedawcy Ci są oznaczeni specjalną, widoczną ikonką.

Niestety, tym razem Google nie spisało się na medal. Usługa nie zdobyła uznania klientów, a raczej łatwo zaobserwować niechęć zarówno sprzedawców, jak i kupujących wobec niej - działa ona wadliwie, zdarzają się przypadki np. bezpodstawnego anulowania zamówienia. Usługa funkcjonuje na rynku od czerwca 2006 roku, jednak mimo firmowania ją logiem Google nie zdobyła wielkiej popularności - korzysta z niej tylko kilka procent sklepów w Stanach Zjednoczonych, zaś w Polsce trudno jest znaleźć jakiegokolwiek większego sprzedawcę, który zaufał systemowi Google CheckOut.

W tej chwili nie polecamy korzystania z tego systemu płatności. Nie można wątpić w bezpieczeństwo transakcji czy solidność Google względem ochrony danych swoich klientów, jednak tego typu platformy powinny mieć nieskazitelną opinię, czego brakuje w tym przypadku.