Bezpieczne transakcje bezprzewodowe

Ericsson, Motorola i Nokia współpracują w zakresie stworzenia standardu, umożliwiającego przeprowadzanie bezpiecznych elektronicznych transakcji za pomocą urządzeń przenośnych.

Trzech gigantów telefonii komórkowej - Ericsson, Motorola i Nokia - zamierza opracować wspólnie standard zabezpieczeń, umożliwiający dokonywanie bezpiecznych transakcje online poprzez urządzenia przenośne. "Naszym celem jest zaoferowanie rozwiązań integrujących systemy zabezpieczania danych i płatności online w jeden standard, mający obowiązywać w setkach milionów przenośnych urządzeń na świecie" - oświadczyli przedstawiciele firm. Jednym z głównych elementów technologii staną się zabezpieczenia wykorzystywane w Wireless Application Protocol (WAP), systemach kluczy publicznych oraz działające już w przenośnych urządzeniach systemy płatności.

"Naszą ambicją jest stworzenie środowiska, które pozwoli operatorom sieci komórkowych, instytucjom finansowym i innych dostawcom usług na zaoferowanie szybkiego i bezpiecznego przeprowadzania transakcji za pomocą przenośnych urządzeń komunikacyjnych" - oświadczył Jah Ahrenbring z Ericssona. Firma Ericsson przewiduje, że do 2004 r. na świecie będzie ponad miliard posiadaczy telefonów komórkowych oraz 600 milionów osób korzystających bezprzewodowo z Internetu. "Najważniejsze jest to, że aby ci ludzie zaczęli korzystać z bezprzewodowego handlu elektronicznego, potrzebne jest stworzenie standardu, który sprawi, iż zdalny handel w sieci będzie bezpieczny i łatwy" - dodaje.


Zobacz również