Bezpieczne wakacje - jak korzystać z komputera i Internetu na urlopie

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, uważaj na to, jakie informacje zostawiasz w serwisach społecznościowych. "Dotyczy to zwłaszcza aplikacji stosowanych do planowania podróży lub geograficznej lokalizacji osób za pomocą urządzeń GPS, ponieważ informacje te mogą być łatwo wykorzystywane przez włamywaczy" - radzi Maciej Sobianek z firmy Panda Security.

Coraz większą popularność zyskują programy na Facebooku, takie jak Doorpl bądź Trip Advisor (wyświetlają komunikaty informujące, gdzie dany użytkownik się znajduje lub gdzie i kiedy się wybiera), narzędzie geolokacji w serwisie mikroblogowym Twitter, wyświetlające miejsce, z którego wysyłane są wiadomości; wreszcie usługi lokalizujące urządzenia przenośne przez GPS.

"Takie programy są ciekawe i zabawne, ale problem stanowi możliwość wykorzystania tych informacji przez profesjonalnych przestępców" - podkreśla przedstawiciel Pandy. Zagrożenie to dobrze uzmysławia serwis Pleaserobme (ang. "Proszę obrabuj mnie"), dostarczający informacji o tym, kto aktualnie przebywa poza domem. Ma on ostrzegać przed niebezpieczeństwem bezmyślnego korzystania z serwisów społecznościowych i ujawniania za ich pomocą zbyt wielu szczegółów z życia.

Zobacz również:

  • Oszustwa na Instagramie - oto pięć sposobów. Poznaj je i uniknij wpadki

"Jest to przykład tego, jak bezmyślni bywamy jako użytkownicy, upubliczniając osobiste informacje" - komentuje Sobianek.

Zadbajmy też o bezpieczeństwo transakcji elektronicznych. "W okresie wakacyjnym, kiedy wiele osób szuka w Internecie atrakcyjnych ofert wycieczek, należy zachować szczególną ostrożność dokonując przelewów elektronicznych - cyberprzestępcy nie biorą urlopów ani nie mają wakacji" - ostrzega J.R. Smith, dyrektor generalny AVG Technologies, innej spółki produkującej oprogramowanie antywirusowe.

Daleko posuniętą ostrożność w tym względzie należy zachować zwłaszcza wtedy, gdy w czasie wyjazdu korzystamy z nie swojego komputera.

Użytkownicy zabierający na urlop własny notebook powinni zadbać o:

- wykonanie kopii zapasowej danych

- zaszyfrowanie plików, nawet jeśli będzie to proces długotrwały - na wypadek zgubienia czy kradzieży sprzętu

- systematyczne kasowanie plików tymczasowych, logów, ciasteczek, haseł i danych w formularzach autouzupełnienia, wykorzystywanych przez przeglądarkę internetową.

Warto też unikać łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi i systematycznym aktualizowaniu programu antywirusowego i zapory sieciowej.