Bezpiecznie, ale drogo - Norton Online Backup

Norton Online Backup to pierwsza w pełni internetowa usługa adresowana do użytkowników indywidualnych. Służy do automatycznego tworzenia kopii zapasowych najważniejszych danych w komputerze i bezpiecznego przechowywania ich na serwerze w Sieci.

Informacje: https://nobu.backup.com Cena: 190 zł / 25 GB / rok Ocena: 8,0

Usługa pozwala uchronić dane przed utratą, uszkodzeniem lub na wypadek awarii sprzętu. W ramach jednego konta, którego pojemność wynosi 25 GB, dozwolone jest zbackupowanie danych z maksymalnie pięciu komputerów.

Bezpiecznie, ale drogo - Norton Online Backup

Opcje konfiguracyjne.

Korzystanie z usługi rozpoczynamy od pobrania i zainstalowania niewielkiego programu klienckiego, który umożliwia zarządzanie procesem tworzenia kopii zapasowych. Oferuje on wyjątkowo łatwy w obsłudze interfejs, dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Oznacza to, że można zmieniać ustawienia usługi, kopiować dane, a przede wszystkim mieć dostęp do cennych plików (i przywracać je) z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Norton Online Backup wpisuje się idealnie w panujący obecnie trend na rynku oprogramowania, który polega na minimalizowaniu czynności obsługowych. Użytkownik poza zalogowaniem się w witrynie usługi w ogóle nie musi nic robić. Domyślne ustawienia sprawiają, że tworzenie kopii zapasowej rozpoczyna się i później jest kontynuowane w pełni samoczynnie. Odpowiednie mechanizmy dbają też o to, by transfer danych przebiegał w okresach braku aktywności komputera.

Jeśli komuś nie odpowiada tak daleko posunięta automatyzacja, może dostosować działanie usługi do własnych potrzeb. Do dyspozycji są opcje odpowiedzialne za rodzaje plików uwzględnianych w backupach, dzień i przybliżony czas rozpoczęcia backupowania danych. Jest też harmonogram pracy, pozwalający na dokładne określenie kiedy i w jakich odstępach czasu będą wykonywane działania związane z tworzeniem kopii zapasowej. Program kliencki rozpoznaje (i uwzględnia w backupie) następujące pliki: kontakty, poczta, muzyka, zdjęcia, filmy, ulubione zakładki i dokumenty pakietu MS Office. Użytkownik może nie tylko decydować o tym, które z wymienionych rodzajów plików zostaną uwzględnionie w kopii zapasowej, ale także dodawać dowolne inne pliki, a nawet całe foldery.

Aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na wysłanie plików do serwera, stosowane są zaawansowane algorytmy kompresji i metoda przyrostowego tworzenia kopii zapasowej. Wszystkie dane są szyfrowane podczas przesyłania i w zaszyfrowanej postaci przechowywane na wydzielonych, profesjonalnie zarządzanych i zreplikowanych serwerach.

Bezpiecznie, ale drogo - Norton Online Backup

Ekran z opcjami do zarządzania kopiami bezpieczeństwa.

Interfejs usługi nie pozwala na pobieranie pojedynczych plików z kopii zapasowej. Można je tylko pobrać hurtem oraz przeglądać, co jednak zajmuje dużo czasu (tym więcej, im więcej plików zawiera kopia zapasowa) ze względu na konieczność każdorazowego rozszyfrowania całego zbioru danych znajdującego się na serwerze. Aby usunąć backup (w całości) z serwera, trzeba wybrać opcję Usuń komputer. Nie ma możliwości usuwania pojedynczych plików.

Te drobne wady nie mają oczywiście większego znaczenia, zresztą zostaną prawdopodobnie w przyszłości naprawione. Znacznie poważniejszą wadą usługi jest natomiast jej cena. Za 190 zł można kupić 3,5-calowy wewnętrzny dysk twardy o pojemności 320 GB lub 2,5-calowy zewnętrzny, 160-gigabajtowy. To "trochę" więcej niż oferowane przez Symanteca 25 GB.

Plusy:

  • niezawodne działanie
  • pełna automatyzacja
  • minimalne zużycie łącza internetowego
  • wysoki stopień bezpieczeństwa

Minusy:

  • brak kontroli nad plikami w kopii zapasowej
  • wysoka cena

Podsumowanie:

usługa chroni dane przed utratą lub uszkodzeniem najlepiej jak tylko można i automatycznie wykonuje wszystkie niezbędne operacje.