Bezpieczniej czy wygodniej

Badanie wśród firm programistycznych wykazało, że blisko połowa dostarczonych przez nie dedykowanych serwisów internetowych została zaimplementowana poza firewall'em firmy, aby umożliwić partnerom biznesowym bezpośredni dostęp do jej danych. Jednocześnie jednak większość tworzonych aplikacji webowych powstaje aby integrować działy wewnątrz przedsiębiorstw.

"Obecnie uważa się, że systemy internetowe - bazujące na platformie .NET czy J2EE (Java2Enterprise Edition) - muszą przechodzić przez firewall" - uważa Chris Purrington, dyrektor zarządzający w Borland. Badanie przeprowadzone przez firmę wykazało jednak, że 57% z setki przebadanych programistów tworzyło aplikacje internetowe według założeń zakładających ominięcie firewall'a. Głównie w celu umożliwienia trzeciej stronie dostępu do danych przedsiębiorstwa.

Badania wykazały ponadto, że J2EE jest najpopularniejszą platformą dla serwisów internetowych - ok. 38% respondentów wskazało Java jako środowisko swojej pracy. Około 15% przedsiębiorstw łączyło J2EE z .NET.

Informacja z Borland przedstawiona została w tonie na poły alarmującym. Spójrzmy jednak na najnowszy Evans Data "International Developers Survey" - kolejna po publikacji raportów dotyczących programistów z USA i Chin - który przynosi informację o planach i dokonaniach programistów. W porównaniu z badaniem sprzed półrocza, o 33% wzrosła więc liczba serwisów internetowych jako aplikacji służących integracji wewnątrz przedsiębiorstw. Analitycy Evans Data podkreślają więc, że systemy internetowe tworzone są obecnie głównie na potrzeby wewnątrzfirmowe, a nie do kontaktów B2B.

Ponadto, 64% z 450 programistów spoza Ameryki Północnej potwierdziło, że w październiku br. pracowali nad serwisami webowymi. 51% ankietowanych planuje implementację tworzonego oprogramowania w ciągu najbliższego półrocza. Badanie Evans Data wykazało rónież, że statystycznie rzecz ujmując, aplikacje internetowe tworzone przez amerykańskich programistów są wolniej niż programistów z "reszty świata". Raport stwierdza także, iż 58% programistów europejskich raportowało o odkrytych "dziurach" w zabezpieczeniu, tak samo działa 43% amerykańskich programistów. Evans Data interpretuje te dane jako dowód na to, że w Europie przykłada się do bezpieczeństwa większą wagę.

59% ankietowanych zapowiedziało, że w ciągu roku napisze aplikacje linuksową, a blisko połowa europejskich programistów spodziewa się zamówienia na aplikacje na systemy i urządzenia bezprzewodowe.