Bezpieczniejsze baterie - najpóźniej za rok

Organizacja Portable Computer Battery Working Group, zajmująca się problemem wadliwie funkcjonujących baterii w komputerach przenośnych, prognozuje, że nowe standardy bezpieczeństwa dotyczące budowy akumulatorów dla notebooków powinny zostać wypracowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Portable Computer Battery Working Group, złożona z przedstawicieli koncernów produkujących komputery przenośne, działa od niedawna. Powołano ją w następstwie wykrycia wad konstrukcyjnych w litowo-jonowych bateriach firmy Sony - zmusiło to takie koncerny jak Apple, Dell, Fujitsu czy Toshiba do przeprowadzenia szeroko zakrojonych akcji wymiany baterii, które łącznie objęły ok. 10 mln. egzemplarzy notebooków. W skrajnych przypadkach baterie miały skłonność nie tylko do przegrzewania się, ale i do zapalania się i wybuchu, wskutek czego niektóre linie lotnicze wprowadziły tymczasowy zakaz korzystania z notebooków na pokładach samolotów pasażerskich.

Grupa pracuje już nad udoskonaleniem istniejącego standardu 'IEEE Standard for Rechargeable Batteries for Portable Computing' (IEEE 1625). W ramach grupy stworzono kilku podgrup roboczych, z których każda zajmuje się odrębnym zagadnieniem.

Gorący problem z notebookami

Przyczyną problemów z bateriami Sony były zanieczyszczenia, jakim ulegały akumulatory podczas produkcji. W ten sposób całe serie baterii zostały zabrudzone drobinkami metalicznymi. Zabrudzenia te mogły być przyczyną mikrozwarć, prowadzących do gwałtownego wzrostu temperatury akumulatora. Co prawda jedynym efektem takiego przegrzewania się powinno być wyłączenie się i uszkodzenie akumulatora, jednak wydarzenia ostatnich kilku miesięcy pokazały, że w pewnych okolicznościach efektem może być także zapalenie się notebooka.

Czytaj więcej

Sony aktywnie włącza się w prace wspomnianej grupy - jednym z przewodniczących Portable Computer Battery Working Group wybrany został Jean Baronas, szef Technology Standards Office w Sony (drugim przewodniczącym jest Bill Kabele z Della). Nic dziwnego, że firmie bardzo zależy na poprawie wizerunku swojego wśród klientów - problem z bateriami przyczynił się do znacznego spadku zysków koncernu Sony.


Zobacz również