Bezpieczniejszy Firefox dzięki Google

Firma Google Inc. udostępniła wtyczkę do zdobywającej coraz większą popularność przeglądarki Firefox, która uczyni surfowanie po Internecie jeszcze bardziej bezpiecznym. Wtyczka alarmuje użytkownika, gdy odwiedzana witryna WWW próbuje bezpodstawnie pobrać z jego komputera poufne dane.

Wtyczka Google Safe Browsing jest przeznaczona tylko dla przeglądarki Firefox w wersji 1.5. Wtyczka wykrywa próby phishingu lub spoofingu i ostrzega użytkownika przed próbą wyłudzenia od niego prywatnych danych. Czasami fałszywe strony są tak dobrze przygotowane, iż na pierwszy rzut oka użytkownik nie ma wątpliwości, że witryna z którą się połączył jest prawdziwa, podczas gdy jest to zręczna manipulacja mająca na celu wydobycie od niego na przykład danych karty kredytowej.

Wtyczka Google Safe Browsing w akcji

Wtyczka Google Safe Browsing w akcji

Google Safe Browsing używa kilku różnych technik w celu identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych stron. Korzysta między innymi z czarnej listy, na której znalazły się już witryny uznane za "podejrzane". W celu wykrycia nieprawidłowości weryfikowane są także struktura i zawartość witryny. Oczywiście wtyczka nie stanowi remedium na wszystkie fałszywe witryny, ale przy odrobinie czujności ze strony użytkownika pozwoli na bezpieczniejsze korzystanie z Internetu.

Więcej o samej technice phishingu i jej zapobieganiu można przeczytać na stronie antiphishing.org.

Niestety w obecnej chwili jedynie użytkownicy z USA mogą pobierać i instalować wtyczkę, ale być może wkrótce Google udostępni ją szerszemu gronu odbiorców.

Google Safe Browsing dla Firefoksa


Zobacz również