Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Ochrona domu, firmy czy mieszkania stanowi jedno z największych wyzwań wielu właścicieli. Wszak to właśnie od odpowiedniego poziomu i jakości zabezpieczeń zależeć może stan mienia, życie własne, innych domowników czy pracowników. Na szczęście z pomocą przychodzi nam najnowsza technologia, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju nieszczęść – włamań, pożarów, wybuchów gazu czy zagrożenia życia związanego z zatruciem szkodliwymi substancjami (np. czadem). Wszystko dzięki kamerom i czujnikom zintegrowanym w jeden, inteligentny system zarządzany z poziomu telefonu komórkowego z dowolnego miejsca na świecie.

Przykładem tego typu rozwiązań są kamery bezprzewodowe IP WiFi oraz podzespoły firmy Orllo, w których atuty związane z parametrami technicznymi stanowią tylko jedną stronę medalu. Ich ogromną zaletą jest bowiem możliwość połączenia wszystkich zakupionych urządzeń w jeden spójny system inteligentnego domu (Smart Home). Wszystko co trzeba zrobić to jedynie zainstalować bezpłatną, polską aplikację ORLLO IP dostępną na komputery PC oraz urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS. Po uruchomieniu programu i dodaniu wszystkich urządzeń użytkownik otrzymuje dostęp do wartościowych funkcji dodatkowych, takich jak możliwość zdalnego podglądania obrazu z kamer, powiadomienia alarmowe PUSH o podejrzanych aktywnościach w obszarach chronionych czy nawet opcję zdalnego wyłączania urządzeń podłączonych do inteligentnego gniazdka elektrycznego.

Kamera zewnętrzna IP z nagrywaniem FULL HD

Bezpieczny, inteligentny dom zaczyna się jeszcze przed jego progiem. Podstawą skutecznej ochrony jest bowiem zastosowanie solidnego i niedrogiego monitoringu zewnętrznego rejestrującego obraz w wysokiej rozdzielczości (najlepiej FULL HD). Dobrym przykładem tego typu urządzenia jest zewnętrzna kamera bezprzewodowa IP firmy Orllo. Sprzęt ten już na pierwszy rzut oka robi wrażenie ze względu na zastosowanie bardzo wytrzymałej obudowy. Kamera zewnętrzna Orllo jest także odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne: poprawnie pracuje przy wilgotności wahającej się w przedziale 10-90 % oraz temperaturze od -30 do +70 st. C.

Zewnętrzna kamera Orllo, podobnie jak wiele innych urządzeń tego producenta, wyposażona została w przetwornik CMOS 1/3" 2.0 Mpix 1080P rejestrujący obraz w rozdzielczości FHD 1920x1080p. Dodatkowo, kamera przyzwoicie poradzi sobie także w warunkach nocnych. Znajdziemy tu bowiem 6 diod IR na podczerwień o dość dobrej mocy. Sam tryb nagrywania automatycznie przełącza się pomiędzy dniem i nocą, dzięki zastosowaniu technologii Dual Filter ICR. Dla wielu użytkowników nie mniej ważne będą także parametry określające możliwości rotacji: 355° w poziomie i 90° w pionie.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Z innych ciekawych technologii znajdziemy tu czujnik ruchu i związane z nim powiadomienia alarmowe, wsparcie standardu Onvif, aplikację w języku polskim dedykowaną na komputery PC oraz urządzenia mobilne, bezprzewodową łączność WIFI 3dBi, możliwość automatycznego nagrywania materiału na kartę micro SD do 128GB (do 21 dni nagrania) oraz funkcję ustawienia kilkunastu pozycji predefiniowanych oraz daty i godziny nagrania.

Kamera zewnętrzna Orllo FULL HD dostępna jest w sprzedaży w cenie 775 PLN (sprawdź aktualną cenę na orllo.pl). Więcej informacji o urządzeniu znajdziemy na oficjalnej stronie kamery.

Kamera wewnętrzna IP FULL HD z WiFi - Orllo NV900 PRO

Orllo NV900 PRO to ciekawe rozwiązanie do monitoringu wewnętrznego, które w szczególności świetnie sprawdzi się jako rodzaj elektronicznej niańki do dzieci (baby monitor). Urządzenie to zostało wyposażone w przetwornik CMOS 1/3" 2.0 Mpix 1080P, a zatem rejestruje obraz w rozdzielczości FHD 1920x1080p. Umożliwia to ujrzenie i rejestrację niezwykle szczegółowego obrazu zarówno w dzień jak i w nocy (dzięki 12 diodom IR, automatycznym przełączaniu pomiędzy trybami dzień/noc - technologii Dual Filter ICR).

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Kamera domowa Orllo NV900 PRO została dodatkowo wyposażona w szklany obiektyw 3.6mm z przesłoną F/1.4, obrotową głowicę o zakresie ruchu 355° w poziomie i 120° w pionie, moduł do bezprzewodowej łączności WIFI 3dBi oraz kodowanie H.264 AVI. Dodatkowymi atutami tej kamery IP są możliwość automatycznego nagrywania materiału na kartę micro SD do 128GB (do 21 dni nagrania), wsparcie standardu Onvif czy też polska aplikacja na komputer PC oraz na urządzenia z systemem Android i iOS. Poprzez telefon czy tablet zdalna obsługa kamery możliwa jest z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do Internetu. Zdalna obsługa możliwa jest także bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.

Orllo NV900 PRO dostępna jest w cenie 435 złotych (sprawdź aktualną cenę na orllo.pl). Zainteresowanych większą ilością informacji zapraszamy na oficjalną stronę producenta tej kamery.

Centrala ORLLO MONITORING SYSTEM - Kamera SmartCam

Przykładem holistycznego rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo domu jest urządzenie ORLLO SmartCam. Jest to centrala systemu monitoringu, która znajdzie swe zastosowanie zarówno w warunkach domowych jak i biznesowych (firma). Baza ORLLO SmartCam umożliwia dodanie wielu czujników takich jak: czujnik otwarcia drzwi i okien, czujnik wstrząsowy, czujnik dymu, czujnik gazu i czadu, czujnik ruchu PIR (pasywny czujnik podczerwieni) czy sufitowy czujnik ruchu. Dodatkowo, użytkownik może również skonfigurować zdalnie sterowane gniazdko WiFi. Innymi słowy, kamera z alarmem ORLLO SmartCam to rozwiązanie, które zda egzamin w samodzielnym tworzeniu skutecznego i kompletnego systemu zabezpieczeń. Oczywiście, by odpowiednio skonfigurować cały system niezbędne jest zainstalowanie bezpłatnej aplikacji ORLLO IP. Program ten dostępny jest bezpłatnie na oficjalnej stronie producenta w polskiej wersji językowej.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Kamera bezprzewodowa IP ORLLO SmartCam bardzo dobrze prezentuje się także pod kątem parametrów technicznych. Kamera została wyposażona w szklany obiektyw 3.6mm z przesłoną F/1.4 rejestrujący obraz w jakości HD (rozdzielczość 1280x720p przy 25 klatkach na sekundę). Znajdziemy tu także automatyczny tryb nocny (10 diod IR) oraz wsparcie dla technologii Dual Filter ICR. Atutem jest także obsługa standardu Onvif, funkcje polepszające jakość obrazu (AE, AWB, AGC, BLC czy WDR), obrotowa głowica o zakresie ruchu 355° w poziomie i 120° w pionie, bezprzewodowa łączność WIFI 3dBi oraz wsparcie dla kart pamięci o pojemności do 128 GB (do 21 dni nagrania).

ORLLO SmartCam jest dostępny w sprzedaży w cenie 349 PLN. Sprawdź aktualną cenę na orllo.pl. Więcej informacji o możliwościach konfiguracji zestawu w kierunku stworzenia systemu inteligentnego domu (smart home) oraz szczegółów dotyczących samego produktu, znajduje się na oficjalnej stronie producenta.

Bezpieczny, inteligentny dom – czujniki podstawą działania

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w systemach z rodziny Smart Home wymaga zastosowania odpowiednich czujników alarmujących użytkowników o wszystkich potencjalnie niebezpiecznych wydarzeniach. Wśród bardziej popularnych warto wymienić chociażby czujnik otwarcia drzwi / okien, czujnik wstrząsu, czujnik dymu, czujnik gazu i czadu, czujnik ruchu oraz sufitowy czujnik ruchu. Dopełnienie całości stanowią inteligentne gniazdka typu Smart Socket.

Wszystkie one łączą się bezprzewodowo (WiFi) z centralą monitoringu Orllo SmartCam. Po wykryciu niepożądanego zdarzenia, uruchamiają alarm, nadają sygnał do centrali SmartCam, która wysyła powiadomienia o zdarzeniu na aplikację w telefonie.

Czujnik wstrząsowy

Czujnik wstrząsowy to bezprzewodowy sensor wibracyjno – wstrząsowy o zasięgu do 30 metrów na otwartej przestrzeni. Celem jego działania jest odpowiednio szybka detekcja wstrząsów (wibracji) elementu, do którego został zamocowany (drzwi, okien czy pojedynczych mebli). Wykrywa wibracje towarzyszące np. próbom wyważenia drzwi wejściowych, garażowych, rozbicia okien, witryn sklepowych czy zburzenia ścian. Co istotne, po odpowiedniej konfiguracji czujnika z centralą ORLLO SmartCam, urządzenie po wykryciu potencjalnie niebezpiecznego sygnału, wysyła powiadomienie alarmowe PUSH wprost na telefon komórkowy.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Czujnik gazu i czadu

Detektor ten, stworzony przez firmę ORLLO, służy do wykrywania śmiertelnego czadu (tlenku węgla) i trującego gazu (metanu/ziemnego, płynnego LPG). Mechanizmy pomiarowe czujnika wykrywają minimalne stężenie szkodliwych substancji i natychmiast reagują głośnym sygnałem alarmowym o głośności do 80 dB. Atutem tego czujnika gazu i czadu jest fakt, że może on działać zarówno zupełnie samodzielnie jak i jako część zintegrowanego systemu inteligentnego domu (smart home) skonfigurowanego przy pomocy centrali ORLLO SmartCam.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Czujnik Dymu

Podobnie jak w przypadku czujnika gazu i czadu, również detektor dymu może działać zarówno jako część całego systemu jak i zupełnie samodzielnie. Po wykryciu w powietrzu granicznego stężenia oparów świadczących o pożarze, urządzenie automatycznie włącza alarm o głośności około 85 dB.

Sam detektor dymu stworzony został w technologii SMD. Producent wyposażył go w mikroprocesor wykonany w technologii CMOS, dzięki czemu sprzęt ten jest w stanie nieprzerwanie funkcjonować przez 24 godziny na dobę. Atutem czujnika dymu Orllo jest również jego subtelny wygląd oraz stosunkowo niewielki rozmiar.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Czujnik ruchu PIR

Czujnik ruchu PIR (inaczej czujnik pasywnej podczerwieni) jest urządzeniem nastawionym na wykrywanie nagłych zmian temperatury. Celem jest wykrycie poruszających się obiektów o temperaturze istotnie wyższej od temperatury powietrza. Co ważne, detektor ruchu Orllo został tak prekonfigurowany, by nie uruchamiać się pod wpływem poruszania się zwierząt domowych (do około 15 kilogramów). Urządzenie to jest także odporne na błędy związane z dwukierunkową kompensacją temperatury.

Warto podkreślić, że pełnię funkcjonalności czujnik Orllo osiąga po skonfigurowaniu w ramach systemu Smart Home ORLLO SmartCam. Po wykryciu jakichkolwiek podejrzanych aktywności urządzenie wysyła bowiem odpowiednie powiadomienie PUSH na urządzenie mobilne za pośrednictwem bazy Orllo SmartCam.

Warto zaznaczyć, że detektory PIR dostępne są zarówno w wersji ściennej jak i sufitowej.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home

Inteligentne gniazdko elektryczne Smart Socket

Gniazdko WiFi Orllo, po podłączeniu do systemu SmartCam, umożliwia zdalne włączanie oraz wyłączanie prądu w gniazdku, a tym samym sterowanie oświetleniem i urządzeniami takimi jak: grzejnik elektryczny, polewaczka ogrodowa, klimatyzator itp. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie szczególnie podczas dłuższych nieobecności w domu.

Aplikacja ORLLO IP umożliwia obsługę do 28 gniazdek. Atutem sprzętu jest możliwość programowania do 30 harmonogramów działania.

Bezpieczny, inteligentny dom – przegląd kamer IP i urządzeń do budowy systemu Smart Home