Bezpieczny jak Vista


ArcaVir 2007 (http://www.arcavir.pl), który zajął drugie miejsce w naszym teście, kojarzony jest przede wszystkim z antywirusem, ale to pełen pakiet bezpieczeństwa. Zawiera także firewall, moduł chroniący przed rootkitami i oprogramowaniem szpiegowskim, narzędzie zabezpieczające przed oszustwami typu phishing, moduł antyspamowy i funkcję kontroli rodzicielskiej. ArcaVir 2007 od początku sprzedaży był w pełni zgodny z Windows Vistą. Pakiet kosztuje 119,56 zł (licencja na 1 stanowisko).

Bezpieczny jak Vista

Popularny program antyszpiegowski Ad-Aware SE Personal oficjalnie nie jest przeznaczony do Windows Visty, chociaż w nowym systemie Microsoftu działa bez zarzutu. Co ciekawe, na stronie producenta aplikacji można znaleźć sondaż, w którym badana jest popularność Visty wśród użytkowników Ad-Aware.

Pakiet mks_vir 2k7 (http://www.mks.com.pl ), kontynuator legendarnej serii polskich programów ochronnych, także został uaktualniony. Mechanizmy dostosowano do wymagań stawianych przez Vistę, m.in. w zakresie dostępu do rejestru, zoptymalizowano także Monitor rejestru, który potrafi teraz współpracować z wbudowanym w system indeksowaniem wyników wyszukiwania. Pakiet mks_vir 2k7 DOM Plus kosztuje 134,20 zł (wersja elektroniczna, licencja na 1 komputer).

Bezpieczny jak Vista

Firma F-Secure niektóre programy w wersji do Visty udostępni dopiero w październiku 2007.

Program AVG Anti-Virus (http://www.avgpolska.pl ) jako jeden z pierwszych antywirusów był zgodny z Vistą. Teraz także pełen pakiet ochronny, AVG Internet Security 7.5, wykorzystuje wszystkie możliwości tej wersji Windows. Nowości dotyczą przede wszystkim firewalla, filtrującego sieci na podstawie Windows Filtering Platform. AVG Internet Security 7.5 kosztuje 234,24 zł (licencja na 1 stanowisko).

Symantec Norton Internet Security 2007 już w lutym 2007 był w pełni zgodny z Vistą. Co ciekawe, na oficjalnej stronie producenta można znaleźć informację, że krążki CD dostarczane w pudełkowych wersjach pakietu nie nadają się do instalacji w tej wersji Windows. Użytkownik powinien odwiedzić stronęhttp://www.symantec.com/pl/pl/vista i po podaniu klucza aktywacyjnego (znajdującego się w pudełku) skorzystać z kreatora aktualizacji, który zainstaluje odpowiednią wersję. Pakiet Norton Internet Security 2007 w wersji elektronicznej kosztuje 180,76 zł (licencja na 1 komputer).

Bezpiecznie i za darmo

Co zrobić, gdy chcesz zabezpieczyć komputer z Windows Vistą, ale nie zamierzasz wydawać dodatkowych pieniędzy na komercyjny pakiet ochronny? Użytkownik domowy ma w tym wypadku ułatwione zadanie, bo część producentów udostępnia bezpłatne, domowe wersje swoich produktów. Trudno liczyć na znalezienie w Internecie darmowej edycji całego pakietu ochronnego, ale przy odrobinie cierpliwości można zbudować zupełnie dobry zestaw bezpieczeństwa i nie wydać ani złotówki.

Wśród bezpłatnych antywirusów zgodnych z Windows Vistą można polecić trzy produkty: PC Tools AntiVirus 3.1.0.17 (http://www.pctools.pl ), Avast! 4 Home Edition (http://www.avast.com ) i AVG Anti-Virus Free Edition (http://www.avgpolska.pl ).

Warto zwrócić uwagę na program Avast!, który cieszy się w Polsce dużą popularnością i zupełnie nieźle wypada w testach programów antywirusowych. Należy pamiętać, że Avast! 4 Home Edition przeznaczony jest wyłącznie do użytku domowego i niekomercyjnego (nie mogą z niego korzystać np. organizacje nonprofit).

Bezpieczny jak Vista

Aby pudełkowe wersje produktów ochronnych firmy Symantec działały poprawnie w Windows Viście, konieczna jest aktualizacja przez Internet.

Użycie bezpłatnego antywirusa zapewnia wystarczającą ochronę komputera. Przynajmniej według wbudowanych narzędzi Windows Vista. Gdy zainstalujesz i zaktualizujesz program antywirusowy, a wszystkie standardowe narzędzia (firewall, Windows Defender, automatyczne aktualizacje) będą działać poprawnie, Centrum zabezpieczeń systemu Windows Vista uzna, że komputer jest dobrze chroniony. Mimo tych uspokajających wieści warto zwiększyć poziom ochrony ponad normę, wyposażając system w dodatkowy program antyszpiegowski. Sytuacja wygląda nieco gorzej, gdy zażyczymy sobie dodatkowo także innego, bezpłatnego firewalla.

Dwa najbardziej znane i cenione bezpłatne programy anty-szpiegowskie: Ad-Aware SE Personal i SpyBot Search&Destroy oficjalnie nie obsługują systemu Windows Vista. Czy na pewno nie można ich używać w najnowszym systemie Microsoftu? Jak sprawdziliśmy, obydwa programy działają w Viście stabilnie. Aplikacji tych warto użyć jako dodatkowe zabezpieczenie obok Windows Defender. Regularne, np. comiesięczne skanowanie komputera za pomocą Ad-Aware lub SpyBot pozwoli upewnić się, że twardy dysk jest wolny od niebezpiecznych programów.

Jaki firewall wybrać w miejsce standardowego wyposażenia Windows Visty? Producenci popularnych zapór takich jak Outpost Personal Firewall (http://www.outpost.pl ) czy ZoneAlarm (http://www.zonealarm.com ) nie udostępnili jak dotąd wersji oficjalnie przeznaczonych do tego systemu. Próba instalacji Outpost Personal Firewall w Viście kończy się wyświetleniem komunikatu o problemach z kompatybilnością. Nie lepiej jest z ZoneAlarm. Producent zapowiada, co prawda, bezpłatną aktualizację do wersji zgodnej z Windows Vistą, na razie jednak jego użytkownicy muszą obejść się smakiem.