Bezpieczny komputer? Coś takiego nie istnieje...

Badanie przeprowadzone przez America Online na grupie amerykańskich internautów wykazało, iż ponad 20% ich komputerów zainfekowanych było przez wirusy lub robaki, podczas gdy na prawie 80% maszyn rezydowały ukryte programy typu spyware oraz adware. Co ciekawe, blisko 2/3 ankietowanych nie zdawało sobie sprawy z obecności nieproszonych gości w swoich systemach sądząc, że ich komputer jest w pełni bezpieczny i nie potrafiło rozróżnić oprogramowania antywirusowego od firewalla. Przy okazji przygotowaliśmy dla naszych czytelników zestaw aplikacji, który pomoże skutecznie zabezpieczyć komputer przed zagrożeniami z Sieci.

Eksperyment America Online przeprowadzony został przy współudziale grupy o nazwie National Cyber Security Alliance (NCSA), która stawia sobie za cel wzmacnianie w internautach świadomości na temat 'cyberbezpieczeństwa'. NCSA wspierana jest przez Amerykański Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Department of Homeland Security) oraz kilka dużych firm z sektora IT: Microsoft, RSA Security, Symantec oraz McAfee. Technicy z AOL oraz NCSA sprawdzili we wrześniu i październiku 329 komputerów w mieszkaniach uczestników badania.

Top internetowych dziur 2004 według SANS

Szczególnie polecamy lekturę ostatniego raportu instytutu SANS, który zawiera zestawienie najgroźniejszych, internetowych luk bezpieczeństwa. Dużą niespodzianką ostatniej edycji raportu, jest w opinii ekspertów, coraz większe zagrożenie niebezpiecznymi lukami w aplikacjach do bezpośredniej wymiany plików oraz komunikatorach internetowych.

Wzięto pod uwagę zarówno komputery podłączone do Internetu poprzez tradycyjny modem, jak też maszyny dysponujące łączem szerokopasmowym. Z każdym internautą przeprowadzano wywiad dotyczący jego świadomości odnośnie zagrożeń czyhających w Sieci. Po wywiadzie technicy AOL sprawdzali ustawienia firewalli oraz oprogramowania antywirusowego zainstalowanego w badanych komputerach. Szukali również śladów infekcji wirusami i robakami oraz obecności spyware'u i adware'u.

I ja to wszystko miałem?!

Więcej niż 70% uczestników badania wierzyło, że ich komputery nie są zagrożone wirusami oraz innymi niebezpiecznymi intruzami z Sieci, podczas gdy na komputerach 20% ankietowanych znaleziono wirusy oraz robaki, zaś 63% wiedziało o zainfekowaniu swoich maszyn w przeszłości. Okazało się ponadto, iż spyware oraz adware stanowią jeszcze większy problem niż wirusy i robaki. Oprogramowanie tego typu zostało wykryte na 80% analizowanych komputerów, ze średnim wynikiem 93 komponentów w jednym systemie.

Poza brakiem wiedzy o zagrożeniach czyhających na internautów w Sieci, badanie wykazało również znaczne zaniedbania w kwestii zabezpieczeń komputerów. Podczas gdy na 85% komputerów badanych zostało zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, to 67% maszyn nie posiadało aktualnych definicji antywirusowych, które mogłyby skuteczniej ochronić system. Duża część uczestników badania (blisko 67%) nie zadała sobie trudu zainstalowania firewalla.

Jak twierdzą autorzy badania, problem ten może wynikać z braku głębszej wiedzy o oprogramowaniu zabezpieczającym komputer. Większość ankietowanych nie potrafiła wyjaśnić do czego służy firewall, zaś 58% z nich nie umiała wskazać różnic pomiędzy oprogramowaniem antywirusowym oraz zaporą ogniową.

Symptomy różnych infekcji stanowią również niemałą zagadkę dla nieświadomych zagrożenia internautów. Dla przykładu, 63% użytkowników, którzy posiadają na swoich komputerach oprogramowanie do blokowania wyskakujących okienek 'pop-up' skarżą się, że nadal takowe im wyskakują. Ponad 40% badanych zgłosiło nienaturalne zachowanie przeglądarki internetowej i samoczynne wczytywanie przez nią różnych stron internetowych.

Mnie to nigdy nie spotka

"Większość ludzi nadal sądzi, że takie rzeczy akurat ich nie spotkają. To coś podobnego jak nastawienie, że nigdy się nam nie zdarzy uczestniczyć w wypadku samochodowym albo zachorować. Tego typu zachowania przenosimy na sferę komputera oraz Internetu. Tymczasem za bezpieczeństwo komputera i Internetu odpowiedzialni są wszyscy jego użytkownicy, w równym stopniu" - twierdzi Sam Watson, szef NCSA.

A jeśli spotka?

Wszystkim, którzy chcą upewnić się, że ich system jest w pełni bezpieczny, sugerujemy skorzystanie z dostępnych w naszym serwisie programów antywirusowych, antyspyware'owych, firewalli oraz aplikacji służących do ochrony informacji osobistych.

Programy antywirusowe

AVG Free Edition

AntiVir Personal Edition

Kaspersky Anti Virus Personal

Clam AntiVirus

Narzędzia antywirusowe

AIMfix

McAfee AVERT Stinger

Bezpieczeństwo w IDG.pl
Bezpieczeństwo IDG.pl

Bezpieczeństwo IDG.pl

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziecie również w zasobach serwisu IDG.pl - Waszej uwadze polecamy sekcję Bezpieczeństwo IDG.pl oraz http://SecurityStandard.pl . Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniach na forum z ekspertami, zajmującymi się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem: m.in. z Grzegorzem Michałkiem, głównym programistą ArcaBit , Łukaszem Szotem, specjalistą z firmy MKS oraz Piotrem Lewaszkiewiczem z firmy Quantus Technology (dystrybuującej produkty firmy AVG w Polsce).

Aplikacje, które ułatwią wam odpowiednie zabezpieczenie komputera w Sieci (w tym m.in. programy antywirusowe, antyspyware'owe oraz firewalle) znajdziecie w naszym serwisie Pliki.

Firewalle

Outpost Firewall Pro

ZoneAlarm

Kerio Personal Firewall

Zabezpieczanie komputera

XPSecurity 2004e

Oprogramowanie 'antyszpiegowskie'

Spy Sweeper

Spy Killer

Ad Aware SE Personal

SpyBot Search & Destroy

Ochrona informacji osobistej

Privacy Defender

Możecie również skorzystać z udostępnianych przez producentów oprogramowania zabezpieczającego skanerów online'owych, umożliwiających sprawdzenie systemu bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Skaner antywirusowy firmy MKS

Skaner antywirusowy firmy Panda Software

Skaner antywirusowy firmy Trend Micro

Skanery firmy Symantec - Security Scan (sprawdzający system w pod kątem luk, które może wykorzystać haker lub wirus) oraz Virus Detection (klasyczny skaner antywirusowy) - znajdziecie tutaj.


Zobacz również