Bezpieczny komputer to teoria - 10 pomijanych scenariuszy zagrożeń.

Współcześnie dosłownie każde urządzenie elektroniczne jest narażone na ataki cyberprzestępców. Nie ma tygodnia, aby nie pojawiła się informacja dotycząca dużego wycieku danych – a pomniejsze stały się już niemal codziennością. Dlaczego włamywaczom tak łatwo wedrzeć się do urządzeń i pozyskiwać dane? Odpowiedź jest prosta – ponieważ często stosują sposoby, jakich nie przewiduje się w przypadku zagrożeń.

Niebezpieczeństwa oczywiste i mniej znane

Dział IT każdej firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że firmowym urządzeniom oraz infrastrukturze sieci grożą ataki. Mogą być to złośliwe wirusy, oprogramowanie szpiegujące czy strony phishingowe, wykradające wpisywane dane. Dlatego podstawą bezpieczeństwa jest pakiet antywirusowy oraz szereg dodatkowych rozwiązań i funkcji, dedykowanych specyfice działalności danej firmy. Osobna kwestia to praca zdalna oraz korzystanie z urządzeń firmowych poza biurem – w tych sytuacjach liczba zagrożeń jest znacznie większa niż podczas pracy w samym biurze. Tutaj sam antywirus nie wystarcza – potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia.

Bezpieczny komputer to teoria - 10 pomijanych scenariuszy zagrożeń.

Oto dziesięć scenariuszy zagrożeń, dotyczących zarówno pracy biurowej jak i zdalnej. Ich przykrych i zazwyczaj kosztownych konsekwencji można uniknąć dzięki urządzeniom HP:

 1. Podejrzenie ważnych danych – pracownik używający laptopa poza biurem, obojętnie, czy będzie to sala konferencyjna, pociąg czy kawiarnia, może być obserwowany. Osoba siedząca za nim lub obok niego może podejrzeć wpisywane loginy, poznać treść przeglądanych dokumentów, plików, a także e-maili. Można tego uniknąć dzięki laptopom z funkcją ochrony prywatności – HP Sure View. Jest to funkcja włączana na życzenie, a jej działanie polega na ograniczeniu czytelności wyświetlacza w przypadku spoglądania z boku – dzięki temu nikt postronny nie będzie mógł odczytać informacji na ekranie. Gdy użytkownik oddala się od środka osi, poziom ochrony prywatności zwiększa się, a treści wyświetlane na ekranie coraz trudniej odczytać.
 2. Niepowołany dostęp – dostęp osoby niepowołanej do laptopa może przydarzyć się w wielu sytuacjach, zaczynając od kradzieży, kończąc na pozostawieniu urządzenia na moment poza kontrolą. Dlatego laptopy HP EliteBook z serii x360 mają opcję włączenia uwierzytelniania trzyskładnikowego – oprócz hasła i loginu konieczne jest rozpoznanie linii papilarnych i twarzy. W praktyce są to zabezpieczenia nie do przejścia przez potencjalnego intruza.
 3. Zdalne podglądanie – każdy laptop HP posiada wysokiej jakości kamerkę internetową, umożliwiającą wygodne prowadzenie rozmów wideo. Znane są jednak przypadki, w których haker zyskiwał dostęp do kamery oraz mikrofonu, co pozwalało mu na szpiegowanie użytkownika w czasie rzeczywistym. Dlatego laptopy HP z takich serii jak EliteBook 800 są wyposażone we wbudowaną przesłonę na obiektyw kamery - HP Privacy Camera. Dzięki temu ma się pełną gwarancję, że nikt nie będzie w stanie podglądać działań użytkownika.
 4. Kradzież laptopa – kradzież firmowego urządzenia może zdarzyć się w wielu sytuacjach. Jak upewnić się, że znajdujące na jego twardym dysku dane nie trafią w niepowołane ręce? Jeśli nie zostało wprowadzone wspomniane wcześniej uwierzytelnienie trójskładnikowe, można zabezpieczyć się przez funkcję szyfrowania dysku BitLocker. Jest ona dostępna w systemach Windows 10 Pro i Enterprise, preinstalowanych na laptopach HP. Zaszyfrowany w ten sposób dysk – lub tylko wybrana partycja – stanie się dostępny po wprowadzeniu klucza, co można przeprowadzić ręcznie lub przy użyciu stworzonego podczas szyfrowania nośnika USB
 5. Przechwytywanie danych podczas drukowania –hakerzy nie tylko potrafią szpiegować laptopy i komputery, ale coraz częściej biorą za cel także urządzenia peryferyjne, w tym drukarki. Jest to groźne, ponieważ drukowane dokumenty zawierają dane osobowe, informacje finansowe oraz poufne. Tutaj z pomocą pomaga współpracujące z laptopami HP rozwiązanie Managed Print Service. Nie tylko umożliwia ochronę przesyłanych i przerabianych przez drukarkę danych, ale również pozwala na sięgającą nawet do 30% redukcję kosztów drukowania!
 6. Uszkodzenie systemu – pomimo obecności aplikacji antywirusowej, może przytrafić się awaria systemu, które znacznie utrudni jego użytkowanie, a nawet całkowicie uniemożliwi. Może stać się tak z wielu powodów, np. przez uszkodzony sterownik. Jednak dzięki rozwiązaniu HP Sure Recover, które zostało zastosowane w produktach HP EliteBook, możliwe jest szybkie przywrócenie go do pełnej sprawności – umożliwia to znajdujący się w sieci obraz systemu, który wystarczy pobrać i zainstalować.
 7. Wyłudzanie danych – metoda wyłudzania danych przez phishing, czyli złośliwie spreparowane strony internetowe, jest od lat jednym z popularnych sposobów cyberprzestępców na przejmowanie przeglądarek, co otwiera im furtkę do systemu operacyjnego. Laptopy HP, w tym seria EliteBook, używa sprzętowego zabezpieczenia przeglądarek internetowych Internet Explorer i Chromium oraz załączników z plikami w formatach MS Office i PDF. Dzięki temu można bezpiecznie przeglądać strony WWW oraz odbierać załączniki z poczty e-mail.
 8. Niespodziewana awaria – zdarza się, że nawet zoptymalizowany system operacyjny niespodziewanie przerwie działanie, zawiesi się lub samoczynnie zresetuje. Najczęściej przyczyną jest atak szkodliwego oprogramowania lub awaria, która może spowodować zarówno uszkodzenia któregoś z podzespołów, jak i problemy z oprogramowaniem. Laptopy HP dbają o to, aby po resecie działał tak samo, jak przed tym przykrym zdarzeniem. Zaimplementowana funkcja HP Sure Start automatycznie samodzielnie przywraca BIOS do optymalnego stanu.
 9. Niespodziewane wyłączenie – złośliwe oprogramowanie często sprawia, że system niespodziewanie się wyłącza. Dlatego laptopy z serii HP EliteBook mają funkcję HP Sure Run, która samodzielnie utrzymuje główne procesy systemu operacyjnego, zabezpieczając przed ich zamknięciem — nawet w przypadku ataku szkodliwego oprogramowania.
 10. Zgubienie laptopa – taka sytuacja nie musi wiązać się z jego kradzieżą; może na przykład dojść do pomyłki podczas ładowania bagażu do samolotu, pracownik zostawi urządzenie w hotelu lub na terenie targów, itp. Warto zabezpieczyć się przed tym, instalując na nim oprogramowanie lokalizując, jak Prey, dzięki któremu będzie można zlokalizować miejsce, w którym znajduje się laptop lub służbowy smartfon.

Zobacz również:

 • Sprzedaż PC dalej w górę, ale są pierwsze oznaki hamowania
 • Notebook to Twoja wizytówka. Sprawdź najnowszego HP Spectre x360 14
 • Bezpieczeństwo, a praca zdalna? Sprawdź, jakie technologie Cię ochronią.

Bezpieczny komputer to teoria - 10 pomijanych scenariuszy zagrożeń.

Rozwiązania zastosowane przez HP mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przechowywanych na nim danych. Dlatego inwestycja w firmowe laptopy tej marki to dobry sposób na to, aby nie ponosić znacznie większych strat finansowych, spowodowanych przez włamanie lub przejęcie urządzenia przez cyberprzestępcę. Dodając do tego optymalnie dobrane, maksymalnie wydajne podzespoły, otrzymujemy narzędzia dla biznesu, które umożliwiają pełną efektywności i nigdy nie zawodzą!