Bezpieczny pendrive w pięciu krokach

Pendrive'y mają niewielkie rozmiary i często się gubią. Wówczas trafiają w obce ręce. Przeczytaj, jak nie dopuścić do tego, by twoje poufne dane poznały niepowołane osoby.


Zabezpieczanie treści zgromadzonych na kieszonkowych pamięciach USB stało się niemal koniecznością. Jeśli przechowujesz na nośnikach osobiste informacje, powinieneś koniecznie zastosować się do wskazówek w tym artykule. Bezpłatny program TrueCrypt umożliwia bezpieczne magazynowanie danych przy zachowaniu wygodnego dostępu do nich.

1. Jak zainstalować TrueCrypta na pendrivie

Program instalacyjny TrueCrypta oferuje dwie opcje - Install i Extract. Za pomocą pierwszej z nich zainstalujesz aplikację w komputerze z systemem Windows. Jednak nic ci to nie da, gdy wybierzesz się w podróż ze swoim kieszonkowym dyskiem USB i zechcesz uzyskać dostęp do zapisanych na nim plików w cudzym komputerze. W tym wypadku zaznacz opcję Extract i kliknij przycisk Next. Na ekranie pojawi się ostrzeżenie, które możesz potwierdzić przyciskiem Tak.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie technologiczne prezenty na gwiazdkę 2021
  • SSD HX100 USB 3.2 Gen 2 - Nowy wymiar możliwości
Bezpieczny pendrive w pięciu krokach
W następnym oknie dialogowym należy podać folder docelowy. Najlepiej podać tu od razu żądany dysk zewnętrzny, a więc swój pendrive. Rozpakuj archiwum TrueCrypta do folderu X:\TrueCrypt (X: oznacza literę pendrive'a - podaj właściwą literę swojego dysku USB). Gdy instalator upora się ze wszystkimi czynnościami, będziesz mógł uruchamiać TrueCrypt z pendrive'a w każdym komputerze z systemem Windows.

Dodatkowa wersja w komputerze stacjonarnym. Korzystając z opcji Install, powinieneś ponadto zainstalować TrueCrypt w swoim komputerze domowym. Wspomniany powyżej sposób instalowania z opcją Extract jest obarczony pewną wadą. Po każdym przywołaniu go program szyfrujący musi wczytać swój sterownik, a do tego są potrzebne uprawnienia administratora.

Dlatego w Viście i Windows 7 za każdym razem pojawia się ostrzeżenie modułu Kontrola konta użytkownika, które trzeba potwierdzać przyciskiem Tak. A gdy zainstalujesz TrueCrypt w komputerze stacjonarnym, sterownik będzie automatycznie wczytywany przez Windows, więc na ekranie nie wyświetlą się monity Kontroli konta użytkownika. Pamiętaj o zastosowaniu w komputerze tej samej wersji TrueCrypta, co na pendrivie.