Bezpieczny zarządca

Skuteczne narzędzie do sporządzania okresowych kopii zapasowych najważniejszych danych? Wybór nigdy nie jest prosty.


Skuteczne narzędzie do sporządzania okresowych kopii zapasowych najważniejszych danych? Wybór nigdy nie jest prosty.

Genie Backup Manager 6.0 to najnowsza wersja narzędzia firmy Genie Soft, służącego do planowania, sporządzania okresowych kopii zapasowych danych oraz ich odzyskiwania. Program pozwala zabezpieczyć najważniejsze informacje na innych dyskach lokalnych, sieciowych, serwerze FTP, płycie CD i DVD, pamięci flash, dyskietce, ZIP-ie lub taśmie do streamera. W zależności od stopnia zaawansowania użytkownika program zapewnia wybór prostszego lub bardziej złożonego trybu pracy. Obsługuje przy tym różne rodzaje kopii zapasowych (pełne, przyrostowe, różnicowe, mirroring).

Sekret zarządcy

Bezpieczny zarządca

Główne okno aplikacji. Szybki dostęp do najważniejszych funkcji i pakiet dodatkowych narzędzi po lewej stronie.

Genie Backup Manager Pro 6.0 potrafi pracować w dwóch trybach: Normal oraz Easy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy z nich, program przeprowadzi cię przez 4-etapowy proces, podczas którego nadajesz nazwę tworzonemu zadaniu (Backup job name), ustalasz, co ma być kopiowane i gdzie, wybierasz rodzaj backupu, stopień kompresji oraz ustawiasz bardziej zaawansowane parametry. Gdy wybierzesz tryb Easy, konfigurowanie backupu ogranicza się w zasadzie tylko do dwóch etapów z minimalną liczbą funkcji. Zmienić tryb pracy programu możesz w każdej chwili, korzystając z polecenia Switch Layout. Znajdziesz je w głównym oknie aplikacji na karcie Tools. W centralnej części głównego okna Genie Backup Manager Pro 6.0 umieszczono jego najważniejsze opcje: Backup (sporządzanie zapasowych kopii danych), Restore (odzyskiwanie danych z uprzednio sporządzonych kopii), Catalog (historia poprzednich backupów). Możesz również edytować już skonfigurowane zadania (Edit previous jobs), a także planować ich okresowe wykonywanie (Schedule Wizard). Z ciekawych opcji na karcie Tools warto wspomnieć o Advanced Tools, gdzie znajdziesz dwa dodatkowe narzędzia: Genie Wipe 6.0 oraz Genie Eyes-only 6.0. Zadaniem pierwszego jest ostateczne usunięcie określonych plików z dysku. Drugi program pozwala na szyfrowanie danych z wykorzystaniem algorytmu AES (128-, 192-, lub 256-bitowego).

Przyłapany przy pracy

Bezpieczny zarządca

Spis wtyczek do programów dostępnych w Genie Backup Manager Pro 6.0. Ze strony producenta możesz pobierać kolejne.

Na pierwszym etapie wykonywania zapasowej kopii danych, w oknie Job Info nadajesz nazwę oraz opis tworzonemu zadaniu (powstaje plik w formacie GBP). Możesz dodatkowo utworzyć skrót na pulpicie, który natychmiast będzie go uruchamiał (opcja Create quick backup shortcut on desktop). Drugi etap, Where to Backup, to ustalenie docelowego miejsca kopiowania danych. Do wyboru masz 5 opcji i w zależności od tego, na którą się zdecydujesz, dolna połowa okna zawierać będzie odpowiedni zestaw parametrów. Bardzo ważnym etapem jest What to Backup. To tu dokładnie ustalasz, jakie dane zostaną skopiowane. Karta My Profile zawiera między innymi opcje backupowania rejestru, pliki znajdujące się na pulpicie, czcionki, ustawienia systemowe, pliki programów pocztowych czy listy ulubionych stron z przeglądarki internetowej. W My Folders wybierasz katalogi, które będą backupowane. Bardzo ciekawie prezentuje się karta My Plugins. Zawiera listę skryptów (wtyczek), których zadaniem jest kopiowanie określonych aplikacji zainstalowanych w systemie operacyjnym. Program domyślnie wyposażony jest w kilkanaście wtyczek, zaś ze strony producenta możesz bezpłatnie pobierać kolejne (w bazie znajduje się ich blisko 150) oraz tworzyć własne.

Na ostatnim etapie, Settings, wybierasz rodzaj kopii (normalna, przyrostowa, mirroring, różnicowa), ustawiasz kompresję oraz w razie potrzeby zabezpieczenie danych (skompresowany plik z hasłem lub szyfrowanie danych algorytmem AES). Możesz zażyczyć sobie także, aby kopia danych sporządzona na nośniku CD lub DVD była możliwa do automatycznego odzyskania na dowolnym komputerze bez konieczności posiadania Genie Backup Manager Pro 6.0. Jeśli nie chcesz w danej chwili backupować danych, możesz zapisać zadanie na później, używając polecenia Save Job. Co więcej, wykorzystując

moduł Shedule Wizard (lub polecenie Shedule podczas tworzenia zadania), zaplanujesz okresowe operacje kopiowania danych i skonfigurujesz program w określonych warunkach (na przykład pracę w tle bez konieczności logowania się do systemu czy wyłączanie programu po zakończeniu backupowania). Jeśli poczujesz się zagubiony w bogactwie opcji, jakie oferuje Genie Backup Manager Pro 6.0, ekran powitalny programu zapewnia dostęp do prezentacji objaśniających zasady kopiowania oraz odzyskiwania danych.