Bezpłatne? Trudno uwierzyć!

Nie wyobrażasz sobie codziennej pracy z komputerem bez niektórych aplikacji? My również. Jednak patrząc na możliwości tych programów, nadal się dziwimy, że za ich użytkowanie nie trzeba płacić ani grosza.


Nie wyobrażasz sobie codziennej pracy z komputerem bez niektórych aplikacji? My również. Jednak patrząc na możliwości tych programów, nadal się dziwimy, że za ich użytkowanie nie trzeba płacić ani grosza.

Każdy użytkownik komputera ma swój ulubiony zestaw aplikacji, z których regularnie korzysta. W tej grupie są też zapewne programy freeware lub open source. Czasem, ze względu na podobny asortyment i jakość oferowanych funkcji, ciężko się zorientować, czy dane narzędzie jest programem komercyjnym, czy udostępnianym za darmo. Poniżej prezentujemy kolejną porcję bezpłatnych rarytasów.

Avidemux 2.4 (OS)

Bezpłatne? Trudno uwierzyć!

Avidemux to propozycja dla wszystkich niecierpliwych, którym zależy na szybkiej, prostej edycji oraz konwersji materiału wideo.

Poza ceną, czynnikiem zniechęcającym do używania danego oprogramowania jest stopień skomplikowania jego obsługi. Większość komercyjnych edytorów wideo jest za trudna dla początkującej grupy użytkowników zainteresowanych szybką i łatwą obróbką. Znalazł się jednak produkt, który warto im polecić. Avidemux to narzędzie do ekspresowej edycji oraz konwersji wideo. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików oraz nośników (między innymi AVI, MPEG, MP4, ASF oraz płyty DVD).

Nie ma skomplikowanego interfejsu graficznego znanego z innych edytorów wideo. Większość funkcji dostępna jest z poziomu górnego menu. Trzeba przyznać, że jest ich niemało. Avidemux może wycinać dowolny fragment pliku, wstawiać go w inne miejsce, zmieniać niezliczoną liczbę parametrów obrazu oraz dźwięku za pomocą specjalnej biblioteki filtrów, a także konwertować gotowy film na najpopularniejsze formaty, również dostosowane do odtwarzania w multimedialnych urządzeniach przenośnych. Posiadaczom większej kolekcji plików wideo do obróbki z pewnością przyda się moduł kolejkowania zadań.

Informacjehttp://www.avidemux.org

Defraggler 1.01.050 (FR)

Bezpłatne? Trudno uwierzyć!

Skuteczny, sprytny i miniaturowy. Tak w skrócie można opisać Defragglera, nowe narzędzie do defragmentacji danych na twardym dysku.

Na korzyść tego programu świadczyć może fakt, że za jego produkcją stoją autorzy tak przydatnych aplikacji, jak dobrze znany odkurzacz systemowy CCleaner oraz zdobywająca popularność Recuva (odzyskiwanie danych). Defraggler, jak nietrudno się domyślić po nazwie, jest narzędziem służącym do defragmentacji plików na twardym dysku. Zawiera kilka ciekawych rozwiązań, które wyróżniają go spośród innych aplikacji tego rodzaju. Jednym z nich jest możliwość defragmentacji pojedynczych plików oraz katalogów. Dzięki temu cała operacja trwa o wiele krócej.

Oczywiście, możesz się zdecydować na tradycyjne poskładanie wszystkich zasobów na danej partycji. Po wykonaniu przez program wstępnej analizy danych, w oknie podsumowania zobaczysz pliki, które są sfragmentowane w największym stopniu. Po zaznaczeniu każdego z nich odnajdziesz dodatkowo informację o jego lokalizacji. Defraggler obsługuje dwa najpopularniejsze systemy plików, czyli NTFS oraz FAT32. Przystosowany został już do pracy pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista.

Informacjehttp://www.defraggler.com

Polecane programy freeware (Windows)

Zortam MP3 Media Studio 7.75

www.zortam.com

Rozbudowane oprogramowanie pełniące rolę rippera płyt CD, edytora tagów ID3, organizera oraz odtwarzacza MP3.

Mz Vista Force 1.7 Build 2

mztweak.bravehost.com

Narzędzie, którego zadaniem jest poprawienie ogólnej wydajności systemu operacyjnego Windows Vista.

VSO Inspector 1.4

www.vso-software.fr

Niewielki dodatek zaprojektowany z myślą o zbieraniu informacji o parametrach komponentów komputera.

Free IP Scanner 1.2

www.eusing.com/ipscan/free_ip_scanner.htm

Szybki skaner adresów IP oraz portów do monitorowania i zarządzania sieciami komputerowymi.

eMailaya 3.0.5

www.emailaya.com

Klient pocztowy niewymagający instalacji, z obsługą wielu kont i zabezpieczeniem dostępu za pomocą globalnego hasła.

Total Organizer 2.3 Beta

www.konradp.com/products/organizer

Osobisty menedżer informacji odpowiedzialny za przechowywanie danych o najważniejszych terminach, spotkaniach, zadaniach do wykonania.

Mobilevideo Pro for 3GP 1.0 b28

www.keronsoft.com/product.htm

Konwerter plików wideo w formatach AVI, MPEG, WMV oraz płyt DVD na format 3GP, stosowany w telefonach komórkowych.