Bezpłatne nagrywanie

Obok komercyjnych aplikacji do nagrywania jest też wiele bezpłatnych programów do wypalania płytek. Przedstawiamy trzy najciekawsze, wielozadaniowe, a zarazem proste w obsłudze narzędzia.


Obok komercyjnych aplikacji do nagrywania jest też wiele bezpłatnych programów do wypalania płytek. Przedstawiamy trzy najciekawsze, wielozadaniowe, a zarazem proste w obsłudze narzędzia.

CDBurnerXP Pro

Bezpłatne nagrywanie

Kolorowy pasek u dołu pokazuje wybrane dane (zielony) i pozostałe wolne miejsce (czarny)

Wbrew swej nazwie CDBurnerXP Pro nagrywa zarówno na płytach CD, jak i DVD. Oprócz nagrywania danych potrafi wypalać krążki Audio CD z innych płyt kompaktowych lub z plików w formatach WAV, MP3, WMV i OGG. Tworzy płyty startowe, a także obrazy ISO. Konwertuje obrazy BIN i NRG na format ISO. Program nagrywa dane w trybie jedno- i wielosesyjnym. Sprawdza poprawność zapisu danych i oferuje możliwość nadpalania. Akceptuje nośniki wielokrotnego zapisu (kasuje ich zawartość w trybie szybkim lub gruntownym). Wyodrębnia ścieżki dźwiękowe z krążków Audio CD i przekształca na formaty MP3, WMV i WAV. W skład programu wchodzi ponadto odtwarzacz plików audio, edytor etykiet MP3 i edytor okładek. Niestety, zabrakło sterownika zapisu pakietowego i emulatora napędów CD-ROM.

Bezpłatne nagrywanie

Muzykę zapisujemy jako MP3

Przy pierwszym uruchomieniu program zaproponuje jedno z trzech dostępnych zadań: tworzenie płyty z danymi lub materiałem wideo (tu ukrywa się również moduł do konwertowania obrazów ISO), tworzenie płyty Audio CD i przechwytywanie ścieżek audio z krążka na twardy dysk. W pierwszym trybie przeciągnij pliki i katalogi z górnej części okna (drzewo katalogów) do dolnej (kompilacja). Domyślnie CDBurnerXP Pro tworzy płytę wielosesyjną. Aby móc ręcznie skonfigurować opcje zapisu, kliknij niewielką strzałkę obok przycisku Burn i zaznacz opcję Burn and let me choose settings. Gdy klikniesz przycisk Burn, pojawi się okno z ustawieniami. Ustaw prędkość w polu listy Writing speed i zaznacz opcję weryfikowania zapisu (pole Verify data after burn). Nagrywając płytę jednosesyjną, zaznacz pole wyboru Finalize Disc. Do opcji płyty startowej dostaniesz się przyciskiem Boot Options. Zaznacz pole wyboru Make Disc Bootable i ustaw opcje. Ostatecznie zapis inicjujesz przyciskiem Write disc.

Podręczny ripper

CDBurnerXP Pro pozwala przechwytywać utwory z płyty Audio CD i zapisywać je w formacie MP3. Wybierz trzecią opcję w menu startowym, po czym zaznacz opcję MP3 na karcie AudioGrabber Options. Kliknij przycisk Advanced Format Options. Za pomocą górnego suwaka ustaw szerokość strumienia. Proponujemy standardowe 192 kb/s. Zainicjuj przechwytywanie przyciskiem Grab Track To MP3.

CDBurnerXP Pro

Strona WWW

http://www.cdburnerxp.se

Plus Minus

+ duża funkcjonalność

+ atrakcyjny interfejs

+ konwerter obrazów

- brak polskiej wersji językowej

Ocena - 4

Program ma bardzo szerokie możliwości, co w zestawieniu z jego ceną (zero złotych) daje świetną

kombinację.

Deep Burner

Bezpłatne nagrywanie

Proste narzędzie pozwala zaprojektować wygląd menu autostartu

Deep Burner to prawdziwy kombajn wśród aplikacji nagrywających. Pozwala wypalać płyty z kompilacjami danych (w trybie jedno- i wielosesyjnym) i krążki Audio CD z plików MP3, WMA, WAV i OGG. Ponadto możliwe jest duplikowanie niezabezpieczonych płyt CD, a także tworzenie i zapisywanie obrazów w formacie ISO. Program dopuszcza tworzenie płyt startowych, jednak nie udostępnia własnego obrazu startowego (trzeba go sporządzić w innej aplikacji). Obsługuje nośniki CD i DVD, łącznie z nośnikami wielokrotnego zapisu. Potrafi nadpalać krążki ponad nominalną pojemność. Dostępny jest wewnętrzny edytor okładek. Brak natomiast emulatora napędów i sterownika zapisu pakietowego.

Bezpłatne nagrywanie

Dwupanelowy interfejs Deep Burnera jest bardzo wygodny

Dwupanelowy interfejs i kreatory znacznie ułatwiają obsługę Deep Burnera. Podczas uruchamiania wybierz rodzaj kompilacji (dane lub muzyka). W przypadku kompilacji danych program zapyta, czy chcesz utworzyć płytę jedno- czy wielosesyjną. Za pomocą niepozornego przycisku na pasku narzędziowym (pierwszy od lewej) możesz tworzyć katalogi. Zaznaczaj żądane pliki i foldery w oknie z drzewem katalogów, a następnie przeciągaj je do kompilacji. Jeśli zamierzasz nagrać płytę startową, kliknij przycisk Boot. Gdy przygotujesz kompilację, kliknij napis Nagraj płytę w lewej części okna. Chcąc utworzyć plik obrazu, kliknij przycisk Zapisz ISO. W przeciwnym razie wybierz nagrywarkę w polu listy Napęd, ustaw żądaną prędkość w polu listy po prawej stronie i kliknij przycisk Nagraj. Stosując nośnik wielokrotnego zapisu, możesz go opróżnić - kliknij przycisk Wymaż i wybierz tryb szybki lub gruntowny.

Dostępna jest też płatna wersja programu - DeepBurner Pro - która oferuje funkcję kopiowania nośników, nagrywania materiału wideo na płyty DVD, archiwizowania zasobów dyskowych i wypalania płyt CD/DVD z kolekcjami fotek. Niestety, za wersję profesjonalną trzeba już zapłacić.

Autostart na płycie

Deep Burner pozwala tworzyć elementy wykonywane automatycznie po włożeniu płyty do napędu. Kliknij napis Autorun w lewym panelu kompilacji. Na ekranie pojawi się kreator, w którym krok po kroku ustawisz wygląd menu i akcje przeprowadzane po kliknięciu określonych przycisków.

Deep Burner

Strona WWW

http://www.deepburner.com

Plus Minus

+ polskojęzyczny interfejs

+ przystępna obsługa

- wewnętrzny edytor okładek

- brak sterownika zapisu pakietowego

Ocena - 3

Prawdziwy kombajn do nagrywania, i to darmowy.

Burn4Free CD & DVD

Bezpłatne nagrywanie

Przy tworzeniu projektu kreator dokładnie nas przepytuje

Program Burn4Free CD & DVD to dość uniwersalna aplikacja dla użytkowników o niezbyt wyszukanych potrzebach. Potrafi nagrywać kompilacje danych (w trybie jedno- i wielosesyjnym), a także krążki Audio CD z plików dźwiękowych (MP3 lub WMA). Narzędzie tworzy i wypala obrazy ISO, dzięki czemu może być wykorzystywany do tworzenia kopii niezabezpieczonych płyt. Burn4Free obsługuje nośniki CD i DVD - w obu przypadkach nośniki jednokrotnego i wielokrotnego zapisu. Przy pierwszym uruchomieniu oferuje wybór interfejsu dla początkujących lub dla zaawansowanych. Później można go zmienić za pomocą menu View | Switch to Easy Mode lub View | Switch to Expert Mode. Dość uciążliwy okazuje się wybór napędu. Kliknij w przycisk Preferences lub wskaż menu Tools | Preferences, po czym zaznacz żądaną nagrywarkę w polu Drive. W razie kłopotów usuń zaznaczenie pola wyboru Use Internal ASPI first i zrestartuj program.

Bezpłatne nagrywanie

Pliki dodajemy przez funkcję Add lub przeciągając na okienko Fly Window

Kliknij również gałąź DATA - CD/DVD Writer Settings i w polu listy Drive speed ustaw prędkość nagrywania kompilacji danych. Zaznacz pole wyboru Verify data, aby program sprawdzał poprawność zapisu. Jeśli chcesz nagrywać płyty wielosesyjne, usuń zaznaczenie pola wyboru Close Disc (Finalize). W obrębie gałęzi ustaw poziom prędkości do nagrywania płyt Audio CD (pole listy Drive speed jw.).

Bezpłatne nagrywanie

Burn4Free dobrze radzi sobie z plikami ISO

Aby utworzyć kompilację, kliknij przycisk Add i zaznacz żądane pliki. W przypadku plików dźwiękowych program umożliwi zapisanie ich w pierwotnej postaci (przycisk Burn Data or MP3 WMA Compilation) lub skonwertowanie na format Audio CD (przycisk Burn Audio) - tak przygotowaną płytę będziesz mógł używać w stacjonarnym odtwarzaczu kompaktowym. W oknie wyboru zaznaczaj żądane pliki i foldery, po czym wstawiaj je do kompilacji przyciskiem Add to compilation. Chcąc nagrać dodatkową sesję na krążku wielosesyjnym, zaimportuj najpierw pierwszą przyciskiem Import Session. Aby zainicjować zapis kompilacji danych, naciśnij klawisze [Ctrl B]. Kompilację Audio CD nagrasz zaś za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl A].

Przyciskiem Erase możesz kasować zawartość płyt wielokrotnego zapisu. Burn4Free stosuje domyślnie metodę kasowania szybkiego (usuwa wyłącznie tablicę TOC). Jeśli ma trwale usuwać zawartość płyty, przywołaj menu Tools | Preferences i usuń zaznaczenie pola wyboru Quick CD Erase.

Obrazy ISO

Przycisk Save ISO pozwoli ci zapisać treść kompilacji w obrazie ISO na twardym dysku. Za pomocą emulatora napędów, np. Daemon Tools (bezpłatny dla użytkowników prywatnych, dostępny pod adresemhttp://www.daemon-tools.cc ), możesz odwoływać się do zawartości pliku ISO niczym do płyty tkwiącej w napędzie. Gdy zechcesz wypalić obraz, kliknij przycisk Burn ISO.

Burn4Free CD & DVD

Strona WWW

http://home.b4f.burn4free.com

Plus Minus

+ oddzielne tryby dla poczatkujacych i zaawansowanych

+ automatycznie ustala rodzaj kompilacji

- przeładowany interfejs

- adware

Ocena - 2

Uniwersalny program dla użytkowników o niezbyt wyszukanych wymaganiach.