Bezpłatne nie znaczy gorsze


SimpleDivX 1.40.25

Jeśli stoisz przed zadaniem konwersji swoich ulubionych filmów na płytach DVD na pliki zakodowane w standardzie DivX lub XviD, nie mogłeś trafić lepiej. Proponowany przez nas SimpleDivX poradzi sobie z tym zadaniem szybko i bezboleśnie. Oczywiście, będziesz miał wpływ na różne parametry konwersji, dotyczące dźwięku, obrazu oraz warstwy tekstowej. Po załadowaniu ścieżki dostępu do płyty DVD lub katalogów na twardym dysku, gdzie znajdują się pliki filmu DVD, program prezentuje informacje o czasie trwania materiału, liczbie klatek na sekundę oraz rozdzielczości. Na kolejnych kartach ustalasz parametry wyjściowe dotyczące obrazu, dźwięku, czy kodeka użytego do konwersji. Program ma własną bibliotekę o nazwie mencoder, która jest odpowiedzialna za przeróbkę filmu.

Informacjehttp://www.simpledivx.org

Vista Start Menu 2.4

Bezpłatne nie znaczy gorsze

Menu Start w nowym wcieleniu. Vista Start Menu to coś pośredniego między rozwiązaniem z Windows XP a Vistą. Okazuje się, że całkiem wygodne.

Znudziło ci się już klasyczne menu Start w systemie operacyjnym Windows XP? Nie możesz się przyzwyczaić do jego odpowiednika w Windows Viście? A może chciałbyś skorzystać z pośredniego rozwiązania? Ciekawą propozycją w tym zakresie może być Vista Start Menu, która wbrew swojej nazwie działa również z innymi wersjami Windows. Wszystkie elementy menu Start po uruchomieniu programu widoczne są na pierwszym planie, w specjalnych katalogach. Oczywiście, ty ustalasz ich strukturę, jak również decydujesz o rozmiarze całego okna menu.

W Vista Start Menu wszystko masz w zasadzie pod ręką i nie musisz długo szukać odpowiedniego pola. Na wierzch wydobyto nawet wszystkie funkcje dodatkowe, takie jak uruchamianie wiersza polecenia czy wyszukiwarka. Dodatkowe karty na samym dole okna umożliwiają filtrowanie zawartości menu. Program jest niezbyt inwazyjny. Jeśli nie podoba ci się jego działanie, możesz go wyłączyć za pomocą ikony umieszczonej na pasku systemowym i w ten sposób wrócić do poprzedniego wizerunku menu Start.

Informacjehttp://www.vistastartmenu.com

WebCalendar 1.1.4

Bezpłatne nie znaczy gorsze

Sieciowy kalendarz zawsze pod ręką. Dostęp do WebCalendar masz praktycznie z każdego miejsca z dostępem do Internetu.

Mamy także interesującą propozycję dla wszystkich zapracowanych, którzy w codziennych obowiązkach nie mogą się obejść bez kalendarza. I tym razem świat oprogramowania open source ma do zaoferowania ciekawą aplikację. WebCalendar jest przeznaczony do stosowania zarówno przez pojedynczych użytkowników, jak i całe grupy. Program oparto na systemie PHP, wymaga bazy danych MySQL, PostgreSQL, Oracle, DB2, Interbase, Microsoft SQL Server lub ODBC.

Sam kalendarz ma różne tryby widoku (dzień, tydzień, miesiąc), automatycznie rozpoznaje i dostosowuje wersję językową (dostępnych jest blisko 30, w tym polska). Oczywiście, po odpowiednim skonfigurowaniu Web-Calendar pozwala na przeglądanie kalendarzy innych członków danej grupy (nawet kilku naraz, w oknach ułożonych warstwami). Sprawdza również, czy terminy nie nakładają się na siebie. Jeśli tak, użytkownik zostaje o tym odpowiednio powiadomiony.

Informacjehttp://www.k5n.us/webcalendar.php

Polecane programy open source (Windows)

KompoZer for Windows 0.7.10

kompozer.net

Edytor webmasterski typu WYSIWYG, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

WinSCP 4.0.4

winscp.net

Narzędzie do bezpiecznego kopiowania danych między lokalnymi oraz zdalnymi komputerami.

SparkleXP 0.2

www.sparklexp.com

Program odpowiedzialny za podnoszenie wydajności oraz optymalizację parametrów systemu operacyjnego Windows XP.

Sylpheed 2.4.5

sylpheed.sraoss.jp/en

Łatwy w obsłudze, szybki klient pocztowy z wbudowanym czytnikiem grup dyskusyjnych.

MediaCoder 0.6.0.3866

mediacoder.sourceforge.net

Uniwersalne, rozbudowane funkcjonalnie narzędzie do konwersji i zmiany parametrów plików audio oraz wideo.

Toolbar Uninstaller 1.0.0.0

toolbar.decomputeur.nl

Program do usuwania z Internet Explorera i Firefoksa wszystkich zbędnych pasków narzędzi.

Halite 0.2.9

sourceforge.net/projects/halite

Klient P2P obsługujący protokół BitTorrent, który daje się kontrolować za pomocą telefonu komórkowego.