Bezpłatny StarOffice w Google Pack

Google oferuje internautom za darmo pakiet biurowy firmy Sun, standardowo kosztujący ok. 70 dolarów - stał się on właśnie częścią zestawu Google Pack.

StarOffice jest odpowiedzią Suna na Microsoft Office. Gdy w 2000 roku koncern z Redmond udostępnił kod źródłowy swojego pakietu, stał się on podstawą darmowego, opensource'owego OpenOffice'a, a mimo to Sun Microsystems wciąż rozwija i sprzedaje swój StarOffice.

Przypomnijmy: Google Pack to zestaw aplikacji różnych producentów, który Google oferuje użytkownikom bezpłatnie. Reklamowany jako "zestaw startowy dla internautów", zawiera m.in. narzędzia zabezpieczające, komunikatory czy przeglądarkę internetową. Pakiet został oficjalnie zaprezentowany w styczniu 2006 roku i od tego momentu Google kilkakrotnie dodawał do zestawu nowe programy.

W "zestawie startowym" StarOffice został nieznacznie zmodyfikowany - do aplikacji wchodzących w jego skład (są to m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do prezentacji) dodano pasek narzędzi Google Toolbar. Programy te obsługują większość typów plików wykorzystywanych w Microsoft Office - z wyjątkiem formatów wprowadzonych w edycji 2007 (chodzi o dokumenty oparte na XML-u - Microsoft XML).

Osoby chcące pobrać Google Pack, mogą same go skomponować - na stronie Google'a jest formularz, umożliwiający zdecydowanie, które aplikacje mają wejść w skład pakietu. Do wyboru są: Google Earth, Security Scan, Google Desktop, Firefox with Google Toolbar, Adobe Reader, Skype, StarOffice, Google Toolbar for IE, Spyware Doctor, Picasa, Google Photos Screensaver, Google Talk oraz RealPlayer. Niestety, StarOffice w zestawie Google'a nie jest na razie dostępny w polskiej wersji językowej.

Więcej informacji znaleźć można na stronie http://pack.google.com/