Bezpłatny StarOffice w Google Pack

Google oferuje internautom za darmo pakiet biurowy firmy Sun, standardowo kosztujący ok. 70 dolarów - stał się on właśnie częścią zestawu Google Pack.

StarOffice jest odpowiedzią Suna na Microsoft Office. Gdy w 2000 roku koncern z Redmond udostępnił kod źródłowy swojego pakietu, stał się on podstawą darmowego, opensource'owego OpenOffice'a, a mimo to Sun Microsystems wciąż rozwija i sprzedaje swój StarOffice.

Przypomnijmy: Google Pack to zestaw aplikacji różnych producentów, który Google oferuje użytkownikom bezpłatnie. Reklamowany jako "zestaw startowy dla internautów", zawiera m.in. narzędzia zabezpieczające, komunikatory czy przeglądarkę internetową. Pakiet został oficjalnie zaprezentowany w styczniu 2006 roku i od tego momentu Google kilkakrotnie dodawał do zestawu nowe programy.

W "zestawie startowym" StarOffice został nieznacznie zmodyfikowany - do aplikacji wchodzących w jego skład (są to m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do prezentacji) dodano pasek narzędzi Google Toolbar. Programy te obsługują większość typów plików wykorzystywanych w Microsoft Office - z wyjątkiem formatów wprowadzonych w edycji 2007 (chodzi o dokumenty oparte na XML-u - Microsoft Open Office XML).

Osoby chcące pobrać Google Pack, mogą same go skomponować - na stronie Google'a jest formularz, umożliwiający zdecydowanie, które aplikacje mają wejść w skład pakietu. Do wyboru są: Google Earth, Norton Security Scan, Google Desktop, Firefox with Google Toolbar, Adobe Reader, Skype, StarOffice, Google Toolbar for IE, Spyware Doctor, Picasa, Google Photos Screensaver, Google Talk oraz RealPlayer. Niestety, StarOffice w zestawie Google'a nie jest na razie dostępny w polskiej wersji językowej.

Więcej informacji znaleźć można na stronie http://pack.google.com/


Zobacz również