Bezpłatny dostęp do sieci

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez stałego dostępu do poczty e-mail, portalu społecznościowego czy ulubionych portali WWW. Dostęp do internetu może być realizowany na wiele sposobów: przez łącze telefoniczne, sieci kablowe, operatorów GSM (sieci 3G i LTE), a także punkty dostępowe działające w standardzie Wi-Fi. Nie zawsze trzeba za to płacić.


Hitem ostatnich kilkunastu miesięcy stała się usługa Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) świadczona przez spółkę Aero2. Uruchomienie jej na terenie Polski jest wynikiem ustaleń między firmą a Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE). W ramach realizacji warunków przetargu na koncesję na użytkowanie częstotliwości 2570–2620 MHz, spółka Aero2 zobowiązała się do zapewnienia Polakom bezpłatnego dostępu do internetu.

Bezpłatny dostęp do sieci

BDI ma charakter internetu socjalnego. Usługa świadczona jest w technologii HSPA+ (900 MHz) lub LTE (2500MHz), ale szybkość transmisji danych jest ograniczona do 512 kb/s. Połączenie jest zrywane po 60 minutach. Parametry te pozwalają na bezpłatny dostęp do poczty e-mail i WWW z dowolnego miejsca leżącego w zasięgu sieci Aero2. Z uwagi na wydłużenie terminu budowy sieci komórkowej, spółka zobowiązała się do wydłużenia okresu udostępniania usługi BDI o 24 miesiące – z bezpłatnego internetu w paśmie 900 MHz będzie można korzystać do 21 grudnia 2016 roku. Zdecydowanie warto zamówić kartę Aero2, jeśli z mobilnego internetu zamierzasz korzystać sporadycznie, np. w trakcie wyjazdów na działkę lub do rodziny na wieś.

Zobacz również:

  • To koniec Ipli. Polsat wprowadza nowe serwisy streamingowe

W ramach BDI dostawca usługi udostępnia aktywną kartę SIM, której możesz użyć w telefonie komórkowym, tablecie lub modemie 3G. Wymagany jest terminal obsługujący transmisję HSPA+ w paśmie 900 MHz lub w technologii TD-LTE w paśmie 2500 MHz. Sprawdzą się tutaj popularne i niedrogie modemy Huaweii modele E173 i E367 czy ZTE MF668, które kupisz już od 100 złotych. Aero2 udostępnia standardowe karty SIM (w tym micro SIM). Użytkownicy najnowszych produktów Apple’a muszą więc samodzielnie „przyciąć” kartę do formatu nano SIM.

BDI - jak zamówić?

Dostęp do usługi BDI możesz uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy polega na zamówieniu karty SIM z dostawą do domu. W tym celu wypełnij formularz zamówienia (online lub w tradycyjny sposób), wpłać depozyt w wysokości 20 zł oraz opłatę za wysyłkę karty w wysokości 7 zł. Wydrukowane i podpisane zamówienie prześlij na adres Aero2. Szczegółowe informacje na temat procedury zamawiania kart BDI znajdziesz na stronie www.aero2.pl/bdi-2.html. Czas oczekiwania na kartę wynosi mniej więcej miesiąc.

Jeśli jednak mieszkasz w Warszawie lub okolicach, możesz udać się po kartę osobiście. W trakcie jednej wizyty w punkcie dystrybucji (salon firmowy Sferia przy Dzielnej 58) złożysz zamówienie, wpłacisz depozyt oraz odbierzesz kartę SIM umożliwiającą dostęp do BDI.

Przed złożeniem zamówienia sprawdź jednak, czy jesteś w zasięgu sieci Aero2. Mapa zasięgu dostępna jest pod na stronie spółki. Możesz również wykorzystać serwis mapa.btsearch.pl. W polu Znajdź lokalizację wpisz miejsce, z którego będziesz się łączyć z siecią, a na koniec kliknij Szukaj. Z menu Filtr sieci wybierz Aero2, natomiast w polu Filtr standardu pozostaw zaznaczone tylko UMTS 850/900 oraz LTE. Mapa prezentuje listę stacji bazowych Aero2 znajdujących się w pobliżu. Kliknij prawym przyciskiem myszy niebieski balonik identyfikujący stację bazową, a następnie przeciągnij myszą, aby zmierzyć odległość od stacji do twojego miejsca zamieszkania lub pracy.