Bezpłatny i z kodem StarOffice 6 beta

Sun Microsystems udostępnił w Internecie najnowszą testową wersję swojego bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych - StarOffice 6 beta.

Sun Microsystems udostępnił w Internecie najnowszą testową wersję swojego bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych - StarOffice 6 beta.

W skład pakietu StarOffice 6 beta wchodzi edytor tekstów - StarOffice Writer, arkusz kalkulacyjny - StarOffice Calc, moduł do przygotowywania prezentacji - StarOffice Impress, moduł to tworzenia i obsługi grafiki - StarOffice Draw, moduł Adabas D 11.0 - narzędzia do obsługi baz danych (odpowiednik MS Access), odtwarzacz multimediów - StarOffice Player oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. Producent poświęcił dużo uwagi wyeliminowaniu z pakietu cech, za które był krytykowany poprzednik, StarOffice 5.2. Należały do nich: duża objętość pakietu (rozmiar plików instalacyjnych wersji 6.0 będzie o połowę mniejszy) oraz wysoki stopień obciążenia systemu w efekcie jednoczesnego uruchamiania wielu funkcji, np. własnej przeglądarki plików. W wersji 6.0 funkcje te zostały podzielone na niezależne programy. Istotnym udoskonaleniem jest też obsługa języka XML, stającego się powoli standardowym formatem opisu dokumentów.

Firma Sun Microsystems zdecydowała się na opublikowanie kodu źródłowego ( www.openoffice.org ) na licencji GPL (GNU Public License). Jej zasady pozwalają użytkownikom na dokonywanie zmian w programie, pod warunkiem jednak, że zostaną przesłane do serwisu Openoffice.org. Przedstawiciele firmy twierdzą, że StarOffice nie został utworzony z myślą o bezpośredniej konkurencji z produktami Microsoft, ale jako alternatywa dla mniejszych firm i instytucji, których nie stać na opłaty licencyjne związane z korzystaniem z pakietu . Z ankiety przeprowadzonej przez "Windows 2000 Magazine" wynika, iż np. w USA StarOffice ma już 15-procentowy udział w rynku.

Na pierwszy kwartał 2002 r. jest zapowiadana premiera polskiej finalnej wersji produktu. Będzie on zgodny z systemami Windows, Linux i Sun Solaris. Na razie StarOffice 6 beta został udostępniony w dwóch wersjach językowych - angielskiej i niemieckiej.

Informacje ,

tel. (22) 8747800

www.sun.com/staroffice/6.0beta