Bezpłatny publiczny dostęp do Internetu w Warszawie

W czwartek 5 sierpnia, punktualnie o godzinie 10.00 na placu Zamkowym w Warszawie uruchomiona została usługa bezpłatnego dostępu do Internetu.

Uruchomienie publicznej, bezpłatnej sieci hotspotów to inicjatywa warszawskiego ratusza. Z bezprzewodowego dostępu do Internetu będą mogli korzystać użytkownicy przebywający na obszarze Traktu Królewskiego, Starego Miasta oraz części Powiśla.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym urzędu miasta, szybkość transmisji danych do klienta (download) zapewniana przez sieć bezprzewodową to ok. 400 kb/s (upload - 1 Mb/s). Liczba jednocześnie zalogowanych użytkowników, jaką sieć może obsłużyć, wynosi co najmniej 1200 osób. Jest to limit początkowy, który może być zwiększony w sytuacji dużego zainteresowania - zapewnia ratusz.

Aby połączyć się z Internetem w ramach Warszawskiego Hot Spotu należy wyszukać na urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać połączenie z siecią Wi-Fi UM-Warszawa. Po wpisaniu dowolnego adresu URL w przeglądarce system automatycznie przekieruje użytkownika na stronę logowania się do miejskiej sieci bezprzewodowej.

Mapa zasięgu bezpłatnej warszawskiej sieci bezprzewodowej

Mapa zasięgu bezpłatnej warszawskiej sieci bezprzewodowej

Logowanie do systemu następuje po podaniu adresu e-mail i zatwierdzeniu regulaminu. Podane adresy wykorzystane będą wyłącznie do celów statystycznych. Jednorazowe połączenie trwa do 30 minut - kolejna sesja rozpocznie się po ponownym zalogowaniu.

Warto dodać, że zgadzając się z zapisami regulaminu użytkownik zobowiązuje się, że w czasie korzystania z sieci nie będzie m.in. udostępniał treści pornograficznych, korzystał z aplikacji P2P i próbował uzyskać dostęp do zasobów sieciowych, do których nie jest uprawniony. Grozi za to tymczasowe lub stałe odcięcie od usług bezpłatnego hotspotu.

W Warszawie działa już bezpłatna, bezprzewodowa sieć internetowa - BemowoNET - dostępna dla mieszkańców dzielnicy Bemowo (projekt realizowany przez Urząd Dzielnicy Bemowo). Aby z niej skorzystać, należy się jednak zarejestrować.

Aktualizacja: 05 sierpnia 2010 15:06

Informacja została rozszerzona o dodatkowe dane dotyczące parametrów usługi i warunki jej świadczenia.