Bezpłatny uliczny Internet

Polska firma Magnus Info System rozbudowuje system swoich samoobsługowych terminali informacyjnych. $"Planujemy, że do końca przyszłego roku w całej Polsce będzie ich ok. 1000"$ - mówi Monika Kołaczewska z MIS. Osoby, korzystające z systemu, będą mogły znaleźć za ich pomocą informacje, dotyczące np. adresów, produktów, usług oraz lokalizacji sklepów czy hoteli. Dodatkową zachętą jest możliwość wysyłania bezpłatnych SMS-ów i e-maili, przeglądania stron WWW czy sfotografowania się za pomocą aparatu cyfrowego. Korzystanie z systemu będzie bezpłatne.

Polska firma Magnus Info System rozbudowuje system swoich samoobsługowych terminali informacyjnych. Każdy z nich przypomina nieco wyglądem postać metalowego człowieka - z żelazną głową (w której umieszczona jest cyfrowa kamera) i korpusem-monitorem. Wewnątrz znajdują się komputer PC, głośniki, mikrofon, kamera, drukarka termiczna i czytnik kart. Urządzenie jest również połączone z Internetem. Multimedialny System Informacyjny Magnus umożliwia prezentację tekstów, dźwięków, filmów, grafiki i plików HTML.

Terminale multimedialne

Osoby, korzystające z systemu, będą mogły za jego pośrednictwem znaleźć wszelkie interesujące ich informacje (w językach polskim i angielskim), dotyczące np. adresów, produktów, usług, lokalizacji sklepów i hoteli, rozkładów jazdy autobusów i pociągów czy nawet prognozy pogody. Dodatkową zachętą jest możliwość wysyłania bezpłatnych SMS-ów oraz e-maili, przeglądania niektórych stron WWW, przeprowadzenia wideokonferencji, czy sfotografowania się za pomocą aparatu cyfrowego i załączenia zdjęcia do e-maila. Przedstawiciele Magnus Info System obiecują również, że w niedalekiej przyszłości za pomocą systemu będzie można dokonywać zakupów w Internecie.

Projekt jest realizowany już od kilku lat. Począwszy od 1995 r., właściciele firmy: Piotr Bałtruszewicz i Janusz Hoppe (absolwenci Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej) rozpoczęli projektowanie i produkcję nowatorskich, multimedialnych systemów informacyjnych, składających się z terminali, wyposażonych w monitory dotykowe. Efektem było stworzenie autorskiego oprogramowania o nazwie Multimedialny System Informacyjny. W roku 1996 uruchomiono pilotażową instalację systemu informacyjnego w Zakopanem na Krupówkach (system ów funkcjonuje do dziś i cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców).

Terminal w każdym powiecie

Do końca 2001 r. informatory zostaną umieszczone w reprezentacyjnych miejscach dużych aglomeracji miejskich, portach lotniczych, na dworcach kolejowych, w uczelniach wyższych, instytucjach, centrach handlowych. "Chcemy również, żeby do końca 2002 r. urządzenia zostały zamontowane w każdym powiecie i każdej gminie. Szacujemy, że do końca przyszłego roku w całej Polsce będzie ich ok. 1000" - powiedziała Monika Kołaczewska z MIS.

"Latem przyszłego roku mamy w planach wprowadzenie nowej, rewolucyjnej usługi. Przy pomocy specjalnej karty chipowej, dostępnej w kioskach, można będzie zawierać bezpieczne transakcje elektroniczne - na przykład kupić płyty czy zabawki. W miarę rozbudowy systemu wzbogacimy Magnusa w możliwość pośredniczenia w bardziej złożonych operacjach finansowych. Chcemy, aby Magnus stał się multimedialną i demokratyczną platformą łączącą setki tysięcy użytkowników z dostawcami usług i producentami", mówi z kolei Piotr Bałtruszewicz, Prezes Zarządu Magnus Info System.

Firma Magnus Info System sp. z o.o. i PBK Inwestycje zainwestują w budowę ogólnopolskiej sieci terminali 25 mln zł. System pozostanie bezpłatny dla użytkowników i ma się utrzymywać z reklam.

Więcej informacji:

http://www.magnus.com.pl