Bezprzewodowa Neostrada

Modem ADSL, router oraz punkt dostępowy do WLAN, a wszystko to w jednym urządzeniu. Porównujemy produkt firmy iTec oraz D-Link. Przekonasz się, który z nich wybrać zamiast standardowego modemu do Neostrady.

Modem ADSL, router oraz punkt dostępowy do WLAN, a wszystko to w jednym urządzeniu. Porównujemy produkt firmy iTec oraz D-Link. Przekonasz się, który z nich wybrać zamiast standardowego modemu do Neostrady.

Coraz więcej osób instaluje w domu Neostradę, ale nie wszystkim wystarcza modem dostępny w pakiecie. Niektórzy rezygnują z niego, aby kupić modem połączony z routerem, a tym samym doprowadzić Internet do wszystkich komputerów w domu. Przyjrzeliśmy się dwóm takim urządzeniom, które dodatkowo pełnią funkcję punktu dostępowego sieci bezprzewodowej.

Actiontec w podstawowej wersji jest wyłącznie modemem ADSL i routerem. Przy użyciu kart PCMCIA tej firmy, można go rozszerzyć o funkcję punktu dostępowego.

Actiontec dostarczany jest wraz z kablem USB, LAN (przez oba można podłączyć go do PC), telefonicznym oraz jednym filtrem. Jego konfiguracja odbywa się przez przeglądarkę internetową, po włączeniu stosownej opcji jesteś w stanie zdalnie administrować routerem. Gdyby nie WLAN, do Actionteca można by podłączyć bezpośrednio cztery komputery.

Opisywany router pod względem funkcjonalności jest niezwykle ciekawy. Oprócz standardowych możliwości, takich jak: serwer DHCP, DNS, NAT czy obsługa VPN, pozwala na zablokowanie konkretnemu użytkownikowi określonych stron lub serwisów. Korzystanie z niektórych aplikacji przez NAT jest bardzo utrudnione, dlatego pomocna okazuje się funkcja przekierowania portu, która wszystkie pakiety z Internetu adresowane do tego portu przekazuje do konkretnego komputera, tak jakby to on był bezpośrednio podłączony do Internetu. Router wyposażono w funkcję przeznaczoną dla osób grających i zakładających serwery na swoich komputerach.

Actiontec wyposażony jest w firewall. Szkoda tylko, że jego ustawienie sprowadza się do wybrania poziomu zabezpieczeń (podstawowy, niski, średni, wysoki) bez możliwości dokładniejszej konfiguracji.

Rozbudowa routera o punkt dostępowy jest prosta - wystarczy zakupioną kartę włożyć do portu PCMCIA znajdującego się po lewej stronie.

Z poziomu przeglądarki internetowej można teraz ustalić listę adresów MAC kart WLAN, które będą miały dostęp lub nie do sieci lokalnej, a tym samym do Internetu.

Bezprzewodowa Neostrada

D-Link DSL-604+

Z pozoru praca punktu dostępowego nie budzi zastrzeżeń, jednak po dłuższym testowaniu wyszły na jaw pewne wady. Po pierwsze, podczas przesyłania plików o rozmiarach około 1 GB Actiontec zawieszał się, tak że konieczny był restart. Podobnie zachowywał się po kilkudziesięciu godzinach pracy. Przynajmniej raz na dwa dni konieczne było jego zresetowanie. Poprosiliśmy producenta o przysłanie drugiego modelu. Ten z kolei pracował do pierwszego przywrócenia ustawień fabrycznych (do tego celu służy przycisk umieszczony z tyłu obudowy). Po wykonaniu tej czynności przestał działać. Możliwe, że mieliśmy wyjątkowego pecha w przypadku urządzeń firmy iTec, ale nie możemy polecić ich z czystym sumieniem. Gdyby nie wspomniane dość poważne błędy opisywany router byłby bardzo ciekawym produktem.

D-Link DSL-604+

Produkt firmy D-Link to z kolei router i modem ADSL z wbudowanym punktem dostępowym. W pudełku niestety próżno szukać filtra do linii telefonicznej, trzeba więc liczyć się z dodatkowym zakupem tego małego urządzenia, aby mieć możliwość równoczesnego korzystania z telefonu i Internetu.

Konfiguracja D-Linka osobom niedoświadczonym może sprawić kłopoty. Co prawda odbywa się przez przeglądarkę WWW , a interfejs jest intuicyjny, jednak mnogość opcji może w pierwszej chwili przytłoczyć. Tak jak w przypadku Actionteca dostępny jest serwer DHCP, udostępniany dla sieci lokalnej adres serwera DNS pobrany od usługodawcy. Nie zapomniano o funkcji NAT, Static Routing czy Port Redirection. Ciekawostką jest Multiple NAT, przydatny, gdy użytkownik ma dostęp do kilku publicznych adresów IP. Wtedy jeden z nich przydzielany jest do określonej części sieci lokalnej, a drugi do pozostałej.

Nad zabezpieczeniem przed niepowołanym dostępem do LAN-u czuwa firewall, który skonfigurować można w najróżniejszy sposób, ustawiając np., do którego portu mogą mieć dostęp programy z zewnątrz, a do którego aplikacje wysyłające dane do Internetu.

Administracja routerem odbywać się może zdalnie. Niestety zarówno zmiany, nawet niewielkie, wykonane lokalnie, jak i zdalnie wymagają restartu D-Linka. Jest to uciążliwe szczególnie podczas pierwszych zabaw z routerem, kiedy sprawdza się jego możliwości.

O ile logiczne jest, że po konfiguracji NAT-u wymagane jest ponowne uruchomienie, to po zmianie ustawień firewalla nie powinno być to konieczne.

D-Link DSL-604+ udostępnia narzędzia m.in. do sprawdzania stanu linii czy do przedstawienia na wykresie danych dotyczących transferu w poszczególnych pasmach łącza.

Do punktu dostępowego dla sieci WLAN nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Oczywiście możliwe jest definiowanie kart, które będą miały dostęp do sieci, ale również zwiększenie prędkości przesyłanych danych do 22 Mb/s czy zmiany mocy nadawanego sygnału.

D-Link to rozwiązanie niemal idealne. Za 699 zł otrzymujesz w jednym urządzeniu bardzo dobry router, modem ADSL oraz punkt dostępowy. Całość bezsprzecznie lepsza od Actionteca.

Zarówno Actiontec, jak i D-Link dysponują funkcją uaktualniania firmware'u dzięki czemu możliwości tych urządzeń już wkrótce mogą być jeszcze większe, a wszelkie błędy poprawione.

Informacje AB, tel.(71)3240500,http://www.ab.pl

Cena 750 zł

Informacje D-link, tel. (22)5289137,http://www.d-link.pl

Cena 699 zł