Bezprzewodowa elita

Przedstawiamy test dwóch najnowszych klawiatur z myszą firmy Microsoft. Najnowsze zestawy Microsoftu, jak przystało na tego producenta, są starannie dopracowane pod każdym względem.

Urządzenia bezprzewodowe coraz skuteczniej wypierają "ogonkowe" odpowiedniki. Oczywiście warunkiem pełnej satysfakcji jest właściwa klasa tych urządzeń, a taką z pewnością mają dwa najnowsze produkty Microsoftu. Do naszego laboratorium trafiły dwa najnowsze bezprzewodowe zestawy tej firmy, składające się z klawiatury i myszy. Niestety, choć na zachodzie najnowszym dostępnym modelem jest Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth, korzystający z bezprzewodowej technologii Bluetooth, to opisywane przez nas urządzenia wciąż wykorzystują do komunikacji fale radiowe o natężeniu 27 MHz.

Wireless IntelliMouse Explorer 2.0

W obu zestawach zastosowano ten sam, najnowszy model Microsoftu, Wireless IntelliMouse(r) Explorer 2.0. Okazał się godnym następcą popularnych poprzedników. Mysz ma ergonomiczny kształt, przystosowany dla osób praworęcznych, cztery przyciski (dwa obsługuje się kciukiem) i jedną rolkę, pełniącą również funkcję dodatkowego przycisku. Tego gryzonia wyróżnia niebanalna stylistyka oraz nietypowa rolka, która porusza się w dwóch kierunkach: obraca się wokół własnej osi i dodatkowo wychyla na boki, dzięki czemu możemy przewijać dokumenty również w dwóch kierunkach. Niewątpliwie wszystkich ucieszy możliwość obsługiwania kciukiem dwóch z czterech przycisków, bo to wygodniejsze. Niestety, większość gier, w których testowaliśmy urządzenie, pozwalała na korzystanie jedynie z dwóch oraz rolki, nawet po odinstalowaniu oprogramowania myszy, czyli IntelliPoint 5.0.

Oprogramowanie to umożliwia przypisanie funkcji poszczególnym przyciskom oraz regulację trybu pracy rolki, a także pokazuje poziom naładowania baterii. Ciekawe, że sensor optyczny umieszczono nie w pobliżu środka myszy, ale na jej boku.

Wireless Optical Desktop Pro

Zestaw składa się z opisanej powyżej myszy Wireless IntelliMouse Explorer 2.0 i bezprzewodowej klawiatury Wireless Natural MultiMedia Keyboard. Klawiatura ma mocno wyprofilowany kształt, a przyciski podzielono na dwie grupy. Kto wcześniej korzystał z płaskich modeli, będzie musiały poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie się do tych zmian. Klawiatura wyposażona jest w klawisze do obsługi odtwarzacza multimedialnego, a także funkcyjne (wylogowania, przejścia w stan uśpienia, Moje dokumenty, obrazy czy muzyka), internetowe (włączanie programu do odbierania poczty i przeglądarki internetowej). Dodatkowo do dyspozycji mamy dwanaście klawiszy do obsługiwania programów biurowych. Do klawiatury dołączane jest oprogramowanie IntelliType Pro 5.0, pozwalające na przypisanie funkcji dodatkowym klawiszom oraz monitorowanie poziomu naładowania baterii (urządzenie zasilane jest dwoma bateriami AA dołączanymi do zestawu).

Wireless Optical Desktop Elite

Zestaw ten składa się również z opisanej powyżej myszy Wireless IntelliMouse Explorer 2.0 oraz bezprzewodowej klawiatury Wireless Desktop Elite Keyboard. Klawiatura jest płaska, a dodatkowo ma miękkie pokrycie podpórki na nadgarstki. Jest wyposażona w wiele dodatkowych przycisków, m.in. do obsługi odtwarza multimedialnego, przeglądarki internetowej czy programów biurowych). Pięć przycisków służy do uruchamiania dowolnych programów lub gier. Dodatkowo z lewej strony klawiatury zamontowano rolkę działająca tak samo, jak zamontowana w myszy Wireless IntelliMouse Explorer 2.0 (pracuje w dwóch kierunkach). Dołączone oprogramowanie IntelliType Pro 5.0 pozwala na przypisanie funkcji dodatkowym klawiszom oraz monitorowanie poziomu naładowania baterii. Klawiatura zasilana jest trzema bateriami AA dołączanymi do zestawu.

Podsumowanie

Oba urządzenia to niewątpliwie elita w swojej klasie. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania, użytecznym oprogramowaniem i ciekawymi funkcjami, a nietypowa rolka zamontowana w myszy dołączanej do obu zestawów znacznie ułatwia pracę. Nie wszystkim natomiast będą odpowiadać klawisze wykonane z półprzezroczystego materiału, bo w związku z tym ich oznaczenia nie są zbyt czytelne.

Producent Microsoft

Model Wireless Optical Desktop Pro

Informacjehttp://www.microsoft.com

Cena 375 zł

Komunikacja radiowa

Klawiatura Wireless Natural MultiMedia Keyboard

Mysz Wireless IntelliMouse(r) Explorer 2.0

Oprogramowanie IntelliPoint 5.0, IntelliType Pro 5.0

+ bardzo dobre wykonanie

+ funkcjonalne oprogramowanie

+ ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii

- przezroczyste przyciski

Możliwości 7,3/10

Jakość 6,8/ 10

Wydajność 8,5/10

Opłacalność 6,0/ 10

Ocena końcowa 7,6/10

Producent Microsoft

Model Wireless Optical Desktop Elite

Informacjehttp://www.microsoft.com

Cena 399 zł

Komunikacja radiowa

Klawiatura Wireless Desktop Elite Keyboard

Mysz Wireless IntelliMouse(r) Explorer 2.0

Oprogramowanie: IntelliPoint 5.0, IntelliType Pro 5.0

+ wysoka jakość wykonania

+ funkcjonalne oprogramowanie

+ ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii

- przezroczyste przyciski

Możliwości 8/10

Jakość 6,3/10

Wydajność 8,5/10

Opłacalność 5,7/10

Ocena końcowa 7,8/10