Bezprzewodowa karta graficzna

Tajwańska firma Triplex zaprezentowała na Komputer Expo kilka bardzo ciekawych kart graficznych. Wszystkie mają posrebrzany laminat, a jedna z nich pozwala na przesyłanie obrazu do telewizora i monitora drogą bezprzewodową.

Wspomniany model jest na razie w fazie testów i nie można go kupić w sklepach (tym bardziej w Polsce, bo Tajwańczycy przyjechali właśnie na targi po to aby znaleźć dystrybutora dla swoich produktów). Karta już wkrótce trafi jednak na rynek, czego dowodzi chociażby gotowe, w pełni przygotowane opakowanie, płyty z oprogramowaniem, itp.

Wszystkie karty Triplexa mają posrebrzany laminat. Ma to zdaniem firmy pomagać w odprowadzaniu ciepła z pamięci i procesora graficznego oraz stanowić ekran przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. "Bezprzewodowa" karta pokazana na Komputer Expo posiada nadajnik sieci bezprzewodowej działający zdaniem producenta w zasięgu kilkudziesięciu metrów. Pozwala on nie tylko przekazywać bez użycia kabli, sygnał z wyjścia TV oraz VGA ale również z układu dźwiękowego zainstalowanego w komputerze. Do telewizora czy monitora należy podłączyć odbiornik z anteną, który przypomina stacje dostępowe Wi-Fi. Producent nie chciał zdradzić szczegółów technicznych dotyczących przepustowości bezprzewodowego połączenia. Twierdzi jednak, że jest ona na tyle duża, że obraz i dźwięk przekazywany jest praktycznie bez strat jakości.

Sercem karty jest procesor NVidia GeForce4 Ti4800 SE z szyną AGP 8x. Karty Triplexa charakteryzują się tym, że montowane są na nich podzespoły pozwalające na znacznie przetaktowanie pamięci i procesora. W stosunku do wartości wyjściowych możliwe jest podobno przetaktowanie pamięci aż o 120 MHz, a rdzenia o 50 MHz.

Miejmy nadzieję, że wycieczka Tajwańczyków do Polski nie zakończy się jednorazowym występem i ciekawe karty zobaczymy niedługo w ofercie któregoś z krajowych dystrybutorów.