Bezprzewodowa próba sił: ZeroWire 2 czy WirelessHD?

Firma Tzero Technologies przedstawiła w Tokio drugą generację swojej technologii ZeroWire. W pierwszej kolejności pojawi się on na rynku Japońskim, jednak przeszeła ona już pomyślnie testy dla rynku Europejskiego i Amerykańskiego.

Dzięki przepustowości rzędu 480 megabitów, pozwala on na przesył obrazu w jakości Full HD (1080p) o prędkości 60 klatek na sekundę oraz dźwięku Surround 7.1 na odległość większą, niż 20 metrów. Jednak jej największy rywal, WirelessHD, charakteryzuje się jeszcze lepszymi parametrami. Obsługuje on standard HDMI 1.3a oraz teoretyczną prędkość transmisji danych na poziomie 20 gigabitów na sekundę. Jednak praktyczna prędkość jego działania to około 10,2 gigabitów. Wszystko więc wskazuje na to, że to Właśnie WirelessHD będzie technologią, która zyska większą popularność w przyszłości.

ZeroWire była pierwszą komercyjną usługą pozwalającą na bezprzewodowy przesył obrazu w standardzie HDMI, którego koszt wyprodukowania nie przekraczał 50 dolarów. Dzięki obsłudze HDMI w wersji 1.3a oraz technologii zapobiegającej kopiowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (HDCP), został on zaakceptowany przez amerykański przemysł filmowy.