Bezprzewodowa wolność


TP-Link TL-WR542G

Z wczesnymi wersjami firmware miał skłonność do zawieszania się po kilku godzinach pracy. Obecnie działa dobrze, choć potrafi umrzeć przy dużych obciążeniach; gubi pakiety, nie nadaje się do grania. Przy często zmieniającym się adresie IP (np. neostrada tp) zalecamy wyłączanie go na noc lub restartowanie raz na dobę. Choć producent daje taką możliwość, nie należy mu zmieniać puli adresów IP przyznawanych komputerom w sieci lokalnej.

ZyXEL Prestige P334W

Tani, wycofany z rynku router. O dziwo, ciągle dostępny w "promocyjnych" zestawach. Miał skłonność do piszczenia, oferował przepustowość plasującą go przy końcu stawki. Raz skonfigurowany działa poprawnie, problemy zaczynają się przy dużym obciążeniu. Nieodporny na zakłócenia, może gubić pakiety. Nie polecamy go do mieszkań w blokach w dużych miastach, gdzie jest stosunkowo wysoka gęstość sieci Wi-Fi.

Technologie jutra

Zastanawiasz się może, czy warto inwestować w sprzęt Draft N/pre-N, skoro lada dzień może pojawić się następna rewolucyjna technologia? Odpowiedź na to pytanie jest łatwa. Aktualnie specjaliści z IEEE próbują wypracować ostateczną wersję standardu N, cel znajduje się już w zasięgu ręki, ale jeszcze przez chwilę będziemy musieli żyć z urządzeniami zgodnymi ze szkicem 802.11n. Następnie inżynierowie skupią się na zbiorze procedur opisujących testowanie urządzeń Wi-Fi - obecnie nie ma żadnej (!) oficjalnej wykładni, w jaki sposób się z nimi obchodzić, dlatego różne źródła (portale, pisma, blogi) podają odmienne wyniki dla tych samych urządzeń.

Następcą 802.11n raczej nie będzie WiMAX ze względu na zbyt wysoką cenę urządzeń. Pozycja N-ki wydaje się więc niezagrożona - zwłaszcza że wkrótce pojawi się druga partia urządzeń lepiej wykorzystujących możliwości standardu, a dopiero za dwa-trzy lata można się spodziewać pierwszych sygnałów o nowej technologii sieci bezprzewodowych, która z czasem będzie miała szansę zawojować gospodarstwa domowe. Niewykluczone, że będzie ona bliską krewniaczką telefonii 4G.l