Bezprzewodowa wolność

Spacerując po supermarkecie elektronicznym, odwiedź dział sprzętu Wi-Fi. Szybko się przekonasz, że oprócz pojedynczych urządzeń - kart, routerów, punktów dostępowych - są tam również zestawy spięte charakterystyczną tasiemką z logo sklepu. Nie trać dla nich głowy, nie wszystkie modele ze sobą współgrają.


Spacerując po supermarkecie elektronicznym, odwiedź dział sprzętu Wi-Fi. Szybko się przekonasz, że oprócz pojedynczych urządzeń - kart, routerów, punktów dostępowych - są tam również zestawy spięte charakterystyczną tasiemką z logo sklepu. Nie trać dla nich głowy, nie wszystkie modele ze sobą współgrają.

Bezprzewodowa wolność

D-Link DI-524 w całej krasie. Nie bierz go nawet wtedy, gdy ktoś zechce oddać ci go za darmo.

Teoretycznie każde urządzenie kompatybilne ze standardem 802.11b lub 802.11g powinno emitować fale zrozumiałe dla każdego innego urządzenia kompatybilnego z tymi standardami. W praktyce jednak zdarzają się pary, które wyjątkowo kiepsko się ze sobą dogadują - choć musimy przyznać, że nie znamy modelu, który kategorycznie odmawiałby współpracy.

Przeprowadziliśmy bardzo prosty eksperyment: do routera Linksysa WRT54G v.5 - model znany i lubiany ze względu na stosunek możliwości do ceny - w którym zastosowano układy Broadcom BCM5352EKPB, podłączyliśmy się za pomocą kilku rozmaitych kart Wi-Fi stosujących różne chipsety. Okazało się, że podczas transferu plików z serwera podłączonego za pomocą klasycznego Ethernetu osiągaliśmy następującą przepustowość sieci:

  • Broadcom - 100 procent,
  • Atheros - 70-110 procent wydajności Broadcoma (duże wahania w zależności od typu chipsetu),
  • Realtek - 60-100 procent wydajności Broadcoma (raczej mniej niż więcej),
  • Intel (wbudowany) - 90-110 procent wydajności Broadcoma (raczej więcej niż mniej).
Portale internetowe zajmujące się problematyką Wi-Fi już dawno przestały opisywać problemy z kompatybilnością, a tymczasem użytkownicy ciągle się z nimi borykają. Coraz ważniejszą kwestią staje się również kompatybilność z systemami operacyjnymi innymi niż Windows - liderem w tej dziedzinie wydaje się Atheros, którego moduły znalazły się m.in. w MacBookach.

802.11n ciągle w lesie?

Największe hece zaczynają się jednak, kiedy użytkownika najdzie ochota na sieć mieszaną, w której router zgodny jest ze szkicem standardu 802.11n, a karty wykorzystują nieco starsze chipsety 802.11g+. Producenci zapewniają, że wszystkie urządzenia są ze sobą zgodne i nie ma mowy o niekompatybilności. Akurat!

Router to nie (tylko) punkt dostępowy!

Ten, komu zależy na zbudowaniu sieci bezprzewodowej, często idzie do supermarketu i... daje się nabić w butelkę. Zamiast routera kupuje w "promocyjnej" cenie punkt dostępowy z kartą. Dlatego zanim sięgniesz po portfel, dowiedz się, czy jesteś podłączony do Internetu za pośrednictwem modemu czy routera.

Modemy są tańsze i wystarczą do połączenia z Internetem - ale nie umożliwiają dzielenia łącza. Jeśli i ty masz jeden z nich, sam punkt dostępowy (access point, AP) nie wystarczy do skonstruowania domowego WLAN; będziesz musiał kupić osobny router.

W trakcie testów i codziennej eksploatacji zauważyliśmy, jak liczne są pułapki, na które może się natknąć posiadacz nowoczesnego sprzętu. Na przykład do NETGEARA WNR834B (RangeMax Next Wireless-N) nie udało nam się podłączyć za pomocą kart D-Linka z serii AirPlus Xtreme G (DWL-G650) i AirPlus G. Nie chciały działać i tyle, nawet po pobraniu najnowszej wersji sterowników i uaktualnieniu firmware.

Bezprzewodowa wolność

Model TEW-632BRP ze względu na niską cenęi kompatybilność ze szkicem standardu 802.11n ma szansę zagościć w wielu polskich domach.

Jeszcze mniej przyjemną przygodę mieliśmy z modelem D-Link DIR-655 Xtreme N Gigabit Router. To sprzęt z najwyższej półki, nie spodziewaliśmy się więc żadnych problemów. Okazało się jednak, że wyraźnie nie lubi się z notebookami wykorzystującymi platformę Santa Rosa Intela. Podczas redakcyjnych eksperymentów laptop łączył się z routerem, ale jego wydajność trudno było uznać za zadowalającą - próba przesłania strumienia multimediów w rozdzielczości HD kończyła się zawiśnięciem odtwarzacza lub pokazem slajdów z szybkością 30 sekund na klatkę (nie klatek na sekundę!).

Do routera postanowiliśmy załadować najnowsze firmware (v. 1.03), które jakoby zapewnia kompatybilność z Draft 2.0 802.11n, a zatem teoretycznie umożliwia pracę (!) z modułami Intela. Po tej operacji nie udało nam się zrealizować połączenia bezprzewodowego, nawet po włączeniu rozgłaszania SSID i wyłączeniu szyfrowania.

Zanim wybierzesz

Jeżeli jeszcze nie zbudowałeś sieci bezprzewodowej i nie masz notebooka, powinieneś mimo wszystko zainwestować w tanie (ale nie najtańsze!) routery zgodne ze standardem Draft N. Dzięki nim znacznie zwiększysz zasięg WLAN - włączona do specyfikacji 802.11n technologia MIMO sprawia, że urządzenia bezprzewodowe wykorzystują odbicia do obsłużenia dodatkowych pomieszczeń. Nie osiągniesz z nimi natomiast wydajności sieci Ethernet. Producenci prześcigają się w deklarowaniu wielkich liczb na opakowaniach (często natkniesz się na 300, 540 czy nawet 650 - w domyśle oczywiście Mb/s), ale zachowaj zimną krew. To maksymalne teoretyczne przepustowości pasma radiowego. Chcesz wiedzieć, jak szybko skopiujesz duży film?

Bezprzewodowa wolność

NETGEAR WGR614EE to rozsądne rozwiązanie w małej domowej sieci, w której użytkownicy nie przesadzają z pobieraniem P2P. Urządzenie ma bardzo dobry stosunek jakości wykonania i możliwości do ceny.

W takim razie podziel liczbę deklarowaną przez producenta dwa razy przez osiem; pierwsza ósemka to wyznaczony przez nas "współczynnik marketingowy", druga pozwala ci na obliczenie wydajności pasma w megabajtach na sekundę (MB/s). Powinieneś otrzymać wartość z przedziału 2-8 MB/s. Tak, właśnie takich transferów możesz się spodziewać podczas kopiowania plików.

Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy masz już kartę Wi-Fi lub kupiłeś notebook. Z własnego doświadczenia wiemy, że karta PCMCIA/EC jest znacznie mniej wygodna niż wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej. Jeśli masz starszy sprzęt i nie planujesz inwestycji w nowe komputery, 802.11n będzie marnowaniem pieniędzy. Nie osiągniesz wzrostu przepustowości, a wydasz przynajmniej 200 złotych więcej niż podczas zakupów dobrej jakości urządzenia 802.11b/g.

Najpopularniejsze routery

Aby pomóc ci w wyborze właściwego sprzętu, postanowiliśmy omówić kilka routerów najczęściej spotykanych na rynku. Ponieważ w supermarketach i sklepach internetowych często tworzy się na ich podstawie zestawy, zdecydowaliśmy przyjrzeć się ich jakości, szybkości pracy i kompatybilności. Szersze zestawienie sprzętu znajdziesz w tabeli. Pamiętaj, wybierając rozsądnie zawczasu, oszczędzisz sobie wielu problemów w przyszłości.