Bezprzewodowe 10 Gb/s - pa, pa 802.11n?

Samsung i naukowcy z Georgia Institute of Technology stworzyli sieć bezprzewodową pracującą z częstotliwością 60 GHz. Uzyskano w niej przepustowość rzędu 5 Gb/s na dystansie 5 metrów i aż 10 Gb/s (1,25 GB/s), gdy urządzenia były od siebie oddalone o ok. metr.

Badacze oczekują, że technologia zostanie wykorzystana do komunikacji między komputerami PC i sprzętem audio-wideo. Ma ona zastąpić inne przyjęte standardy, które oferują niższą przepustowość - w oparciu o nią mógłby zostać zbudowany bardzo szybki Ethernet czy systemy przekazywania obrazu do telewizorów/wyświetlaczy wykorzystujących HDMI.

W prototypach urządzeń użyto modulacji BPSK (ang. binary phase shift key), ale naukowcy podkreślają, że nie ma żadnych przeciwskazań, by skorzystać z 64-QAM (quadrature amplitude modulation) i OFDM (orthogonal frequency division multiplexing).

Głównym założeniem projektowym było maksymalnie obniżenie kosztów produkcji komunikujących się urządzeń. Zgodnie z wyceną Samsunga, po stworzeniu dedykowanego układu półprzewodnikowego, cena jednego kompletnego modułu może spaść poniżej dwóch dolarów za sztukę.