Bezprzewodowe USB jeszcze w tym roku

Na konferencji Intel Developer Forum, grupa zajmująca się standardem USB - USB Implementers Forum - ogłosiła, że jest gotowa do certyfikowania urządzeń na zgodność ze specyfikacją bezprzewodowego USB.

Standard ten jest podobny do znanego głównie z telefonów komórkowych Bluetooth, jednak, w odróżnieniu od niego, będzie pozwalał na przesyłanie danych z maksymalną prędkością wynoszącą 480 Mbps (Bluetooth zapewnia jedynie 1 Mbps). Jeżeli nowy standard się przyjmie, to umożliwi wygodną użytkownikom pracę z różnymi urządzeniami - jak np. jak aparaty cyfrowe, odtwarzacze mp3, czy drukarki - bez plątaniny kabli wokół komputera.

Jak twierdzi Jeff Ravencraft, szef USB-IF, bezprzewodowe USB będzie dziesięć razy bardziej wydajny niż Wi-Fi i do siedemdziesięciu razy bardziej wydajny niż Bluetooth przy przesyłaniu danych. Jedyną rzeczą, jaka będzie potrzebna obecnie do bezprzewodowego przesyłania danych będzie specjalny nadajnik, podobny do dostępnych na rynku modułów Bluetooth, które podłącza się do portu USB. Ravencraft twierdzi też, że pierwsze urządzenia z wbudowanym bezprzewodowym USB powinny pojawić się jeszcze w tym roku, natomiast producenci komputerów zaczną stosować nowy standard w swoich produktach już w przyszłym roku.

Więcej informacji.