Bezprzewodowe plany Sony

Sony rozpoczyna współpracę z ArrayComm - firmą, zajmującą się bezprzewodową łącznością szerokopasmową.

Przedstawiciele Sony poinformowali o zainwestowaniu 8 mln USD w ArrayComm - firmę, opracowującą systemy bezprzewodowej łączności szerokopasmowej. Inwestycja ma przyspieszyć wdrażanie nowej technologii ArrayComm, mającej zapewnić bardzo szybki dostęp do Internetu oraz gier i multimediów dla urządzeń przenośnych. Rozwiązanie o nazwie i-Burst umożliwia szybkość transmisji nie mniejszą niż 1 Mb/s, a nawet 40 Mb/s. i-Burst opiera się na technologii IntelliCell, wykorzystującej specjalnie rozmieszczone anteny i algorytmy programowe do zlokalizowania użytkownika wewnątrz sieci komórkowej i skierowania informacji bezpośrednio do niego. Technologia wykorzystuje niskie częstotliwość - 10 MHz, co zmniejsza czas i koszt tworzenia struktury sieci. Ocenia się, że budowa sieci pokrywającej terytorium USA powinna kosztować ok. 2-3 mld USD.

Według Arnaud Saffari, wiceprezesa i współzałożyciela ArrayComm, próby z udziałem kilku tysięcy amerykańskich subskrybentów rozpoczną się w II połowie 2001 r. Komercyjne wprowadzanie systemu w USA powinno rozpocząć się w 2002 r., do 2005 r. firma zamierza udostępnić swe usługi większości obywateli USA. Jak twierdzi Saffari, firma planuje także wejście na rynki: japoński (2003 r.) i europejski (2004 r.). "Uważamy, że Internet ma niezwykły potencjał, jeśli tylko można się z nim bezproblemowo połączyć" - mówi Saffari. - "Gdy wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy obsługiwać kilkaset milionów użytkowników w ciągu 5-6 lat".

Umowa z ArrayComm pozwoli Sony na przyspieszenie powszechnego oferowania szybkiego dostępu do Internetu zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. To z kolei stworzy rynek dla nowych produktów Sony, takich jak laptopy, konsole do gier i inne urządzenia przenośne. "Sony interesują nowe możliwości, nowe usługi" - stwierdził rzecznik Sony US Hiro Takahashi. - "Chcemy łączyć nasze technologie z technologiami innych firm. Dostrzegamy rosnący potencjał bezprzewodowych urządzeń internetowych".


Zobacz również