Bezprzewodowe programy

Kiedy już kupiłeś za ciężkie pieniądze sprzęt do budowy sieci bezprzewodowej, wyciśnij z niego ostatnie poty, aby Twój WLAN był wydajny, ale też bezpieczny. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się przed nieautoryzowanym dostępem do sieci oraz atakami hakerów. Przedstawiamy kilka godnych uwagi programów, które w różny sposób realizują te zadania. Jeśli natomiast doszedłeś do wniosku, że któryś z elementów sieci nie działa prawidłowo, warto przyjrzeć się mu szczegółowo lub sprawdzić, czy nic nie zakłóca przesyłu danych - inna sieć bezprzewodowa lub źle ustawiona antena kierunkowa. Tutaj również pomogą odpowiednie narzędzia.

Użytkownicy sieci bezprzewodowych, podobnie jak ci korzystający z rozwiązań kablowych, napotykają często na podobne problemy - sieć działa wolno, któryś komputer odmawia współpracy z innym, współdzielone katalogi nie są widoczne dla wszystkich, itd. Z drugiej strony transmisja radiowa przysparza nowych trudności - do najbardziej powszechnych należy odpowiednie zabezpieczenie kanałów, którymi 'szybują' dane, aby niepowołani użytkownicy nie mieli dostępu do naszych dokumentów. Jeżeli pozostawimy dziurawą sieć, to może się okazać, że nasi zaradni sąsiedzi będą korzystać z dobrodziejstw darmowego Internetu na nasz koszt! Kolejnym problemem jest odpowiednia moc sygnału, która dociera do poszczególnych komputerów klienckich. Warto zainstalować program, który zbada moc sygnału i jego jakość oraz podpowie, w jaki sposób ustawić antenę kierunkową. Być może inne sieci Wi-Fi są przyczyną zakłóceń na naszych łączach? Tego wszystkiego dowiesz się za pomocą odpowiednich narzędzi. Za niektóre trzeba będzie słono zapłacić, z kolei inne są darmowe.

WiFi Manager 4.2.0

Producent: AdventNet, Inc.

Cena: Bezpłatny (obsługuje 3 punkty dostępowe)

Kombinacja narzędzia zabezpieczającego sieć WLAN oraz zarządcy dla sieci bezprzewodowych w standardach 802.11 a/b/g. Program prezentuje widok wszystkich dostępnych sieci bezprzewodowych funkcjonujących w budynku, punkty dostępowe w każdej z nich, status punktów dostępowych, kanały na których operują, mobilnych klientów. Umożliwia również analizę sygnału z poszczególnych komputerów użytkowników - siłę, wartości hałasu i historię. WiFi Manager sprawdza się także jako narzędzie do uaktualniania firmware'u w urządzeniach dostępowych. Zabezpiecza sieć przed intruzami i atakami typu denial-of-service oraz wskazuje, które moduły sieci wymagają przeglądu.

CommView for WiFi 5.1

Producent: TamoSoft Ltd.

Cena: 499 USD

Aplikacja do analizowania sieci bezprzewodowych, która oferuje dodatkowo funkcję dokładnego monitorowania. Każdy pakiet wysłany przez karty sieciowe zostaje przechwycony i poddany analizie. Dzięki funkcji "węszenia" administrator posługujący się tym programem może oglądać wszelkiego rodzaju statystyki (adresy IP, porty, sesje, itd.), ustawić alarm powiadamiający o istotnych wydarzeniach - wykrycie podejrzanych pakietów, wysokie obciążenie łącza, czy nieznany adres w sieci. Oczywiście, wszystkie fakty, dotyczące pracy całej sieci, są zapisywane do specjalnego pliku. Zgromadzone dane można eksportować lub importować do formatów innych programów lub plików tekstowych.


Zobacz również