Bezprzewodowe zasilanie coraz bliżej

Organizacja Wireless Power Consortium ogłosiła, że prace nad nowym standardem bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej są bliskie ukończenia.

Rozwiązania indukcyjnego dostarczania energii elektrycznej są już stosowane w sprzęcie powszechnego użytku. Firma Palm wprowadziła swoje rozwiązanie Touchstone, przeznaczone do bezprzewodowego ładowania terminala Palm Pre. Na rynku są już dostępne futerały dla iPhone'a, które w połączeniu z odpowiednią podstawką, umożliwiają ładowanie tego telefonu. Bezprzewodowa ładowarka indukcyjna jest ponadto stosowana w niektórych elektrycznych szczoteczkach do zębów oraz golarkach.

Różne firmy, zamiast kosztownie opracowywać własny standard, będą mogły skorzystać z opracowanego przez WPC. Standard ten będzie posiadał własną nazwę "Qi" (czyt. "czi") co oznacza "energię życia" po chińsku. Nazwa nie jest tak chwytliwa jak Wi-Fi, ale być może się przyjmie.

Standard Qi jest obecnie w wersji 0,95, zbliżając się coraz szybciej do finalnej 1.0. Gdy tyko standard zostanie dopracowany i udostępniony, wiele firm będzie mogło skorzystać z niego do budowy bezprzewodowych ładowarek dla telefonów, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy multimedialnych i innych urządzeń.

Czytaj też:

Technologia RFID skontroluje sprawność działania tradycyjnej poczty

Powstała pierwsza wersja standardu BPL

Masowo równoległa baza danych z Yale


Zobacz również