Bezprzewodowy Hanower

Na tegorocznych targach CeBIT 2000 niezwykłą popularnością cieszą się wszelkie technologie i produkty związane z bezprzewodowym dostępem do sieci.

Hanowerski CeBIT osiągnął już półmetek. Tegoroczna wystawa jest rekordowa pod względem rozmachu przedsięwzięcia: CeBIT 2000 to ponad 415 tys. mkw. powierzchni wystawowej, na której swoje produkty prezentują 7802 firmy, z czego 4500 to przedsiębiorstwa niemieckie. Impreza ta, będąca miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, ma już 15-letnią tradycję i z roku na rok cieszy się rosnącym powodzeniem.

Na tegorocznych targach niezwykłe zainteresowanie wzbudzają wszelkie technologie i produkty związane z bezprzewodowym dostępem do sieci (WAP). Jedną z wielu propozycji w tej dziedzinie jest Pocket PC firmy Microsoft, mający stać się poważnym konkurentem dla serii Palmów firmy 3Com. Wyprodukowany przez firmę Casio, Pocket PC wykorzystuje Pocket Internet Explorera, może połączyć się z Internetem za pomocą konwencjonalnego lub bezprzewodowego modemu, sieci LAN, PAN (Personal Area Network) lub WAN (Wide Area network) oraz służyć jako zwykły telefon pracujący w systemie GSM.

Zobacz również:

  • Rosja wyrzucona z Mobile World Congress (MWC)
  • Nowa szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca – skutki uboczne i działanie [Aktualizacja 27.07.2021r.]
  • AMD złożyło patent na teleportację

Z kolei firma Panasonic wraz z British Telecommunications zamierza rozpocząć prace nad dostarczaniem cyfrowo zapisanej muzyki za pomocą bezprzewodowych urządzeń i usług. Panasonic ma stworzyć urządzenie nagrywająco-odtwarzające, pozwalające na pobieranie i magazynowanie plików muzycznych w formacie SD (Secure Digital) i przechowywanych na specjalnej karcie pamięci, natomiast British Telecommunications zajmie się stworzeniem ogólnoświatowej sieci serwisów zajmujących się dystrybucją muzyki cyfrowej. System ten ma być oparty na technologii przesyłania danych GPRS (General Packet Radio System), umożliwiającej uzyskanie szybkości transmisji do 115Kb/s.

Wykorzystując popularność mobilnych metod łączności, Amazon.com i Nokia zaanonsowały zawarcie przymierza w celu dostarczania komercyjnych usług dla właścicieli telefonów komórkowych zaopatrzonych w bezprzewodowy dostęp do Internetu. Brytyjski oddział Amazon.com uruchomił specjalną sekcję obsługującą WAP, gdzie klienci mogą przejrzeć recenzje i zamówić produkty z katalogów, książek, płyt i innych produktów rozrywkowych. Nokia zaprezentowała także trzy nowe modele telefonów komórkowych wyposażonych w WAP, a przedstawiciele firmy oświadczyli, że w pod koniec 2003 r. liczba "mobilnych" internautów osiągnie 500 mln i przekroczy liczbę serfujących z komputerów stacjonarnych.