Bezprzewodowy Internet górą

Według IDC Research, w 2003 r. 61,5 mln Amerykanów będzie używało bezprzewodowych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu, w porównaniu z 7,4 mln w 1999 r.

W 2003 r. liczba amerykańskich użytkowników przenośnych urządzeń sieciowych wzrośnie o 728% w stosunku do ubiegłego roku i wyniesie 61,5 mln. Eksperci z IDC uważają, że przełomowymi wydarzeniami, które spowodowały wzrost popularności "przenośnego Internetu" i rozwój związanego z nim rynku było wprowadzenie w 1999 r. standardu WAP (Wireless Application Protocol) oraz tworzenie sieciowych portali specjalnie przystosowanych dla urządzeń przenośnych.

Podstawowym czynnikiem, który opóźnia rozwój "przenośnego Internetu", jest brak dostatecznej informacji na temat jego możliwości oraz trudności z przekonaniem klientów, że korzystanie z WAP wymaga wgrywania stron internetowych do telefonu komórkowego. W rzeczywistości portale oparte na tej technologii tworzą przede wszystkim spersonalizowane listy e-mailingowe, serwisy informacyjne i usługi poczty elektronicznej, które mogą być bez problemów odebrane przez urządzenia pracujące w WAP. Największy potencjał komercyjny spoczywa w lokalnych serwisach informacyjnych dotyczących np. oferty pobliskich restauracji czy sklepów spożywczych.