Bezprzewodowy Internet w samolocie

Linie lotnicze Alaska Airline udostępniły swoim klientom bezprzewodowy dostęp do Internetu. Z sieci Wi-Fi można korzystać w sześciu samolotach, do końca tego roku zostanie tak wyposażona cała flota.

Usługa kosztuje tyle samo, co w innych oferujących ją liniach lotniczych: od 4,95 dolara (ok. 16 zł), a dokładna cena zależy od długości lotu i rodzaju urządzenia. Na razie do końca czerwca trwa promocja, która pozwala na korzystanie z usługi za darmo.

Alaska Airline wyposażyła w bezprzewodowy dostęp do Sieci swoje Boeingi 737-800, w kolejce na instalację czekają modele: 737-900, 737-400 i 737-700.

Operatorem usługi nazywanej Gogo na pokładzie samolotów Alaska Airline jest firma Aircell, która obsługuje już siedem linii lotniczych. Coraz więcej amerykańskich linii lotniczych oferuje dostęp do Internetu na pokładzie samolotu.

Aircell udostępnia pasażerom Internet za pomocą sieci 3G. Jest to technologia tańsza niż oferowany przez firmę Row 44 dostęp satelitarny. Oznacza to oczywiście, że samolot musi być w zasięgu sieci telefonii komórkowej, żeby można było korzystać z usługi - podczas lotów nad morzem czy oceanem pasażerowie nie będą mogli korzystać z dostępu do Sieci.

Film prezentujący zasadę działania usługi Gogo: