Bezprzewodowy LAN

W roku 2001 na rynku pojawią się pierwsze produkty dla bezprzewodowych sieci LAN, opracowywane wspólnie przez Intela i Symbol Technologies.

W wywiadzie opublikowanym w ubiegłym tygodniu Chuck Hudson, wiceszef marketingu Symbol Technologies, ujawnił, że 200 inżynierów Symbol i Intela pracuje w nowym zakładzie Intela w San Diego nad rozwojem bezprzewodowych sieci LAN. Pierwsze wyniki współpracy mają pojawić się na rynku w 2001 r. "Intel prawdopodobnie przedstawi bezprzewodowe chipy wcześniej, być może pod koniec br., ale wspólnie opracowane produkty pojawią się w pierwszej połowie przyszłego roku" - powiedział Ch. Hudson. Produkty będą opierać się na technologii IEEE 802.11 dla sieci bezprzewodowych. Najnowsza wersja tej technologii, IEEE 802.11b, pozwala na transmisje danych z prędkością 11 Mb/s.

Intel i Symbol w ubiegłym miesiącu podpisały porozumienie o wspólnym rozwoju bezprzewodowych sieci LAN o dużej prędkości - od procesorów, po i urządzenia dostępowe. Jako część umowy, Intel zgodził się zainwestować w Symbol 100 mln USD. Jak twierdzi Ch. Hudson, Symbol ma nadzieję na podpisanie podobnych układów z innymi wielkimi firmami. Jedną z nich może być Cisco Systems. Symbol ma już z tą firmą kilka wspólnych projektów, miedzy innymi Cisco używać będzie opracowanych przez Symbol telefonicznych zestawów IP. Także bezprzewodowe systemy LAN AirConnect firmy 3Com oparte są na produktach Symbol.