Bezprzewodowy Singapur

W ramach projektu Inteligentny Naród 2015 (Intelligent Nation 2015) Singapur ma szansę do końca roku pokryć całą powierzchnię kraju zasięgiem sygnału bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Z dowolnego miejsca użytkownicy będą mogli się łączyć z publicznymi punktami dostępowymi i korzystać z sieci Internet.

Informację tę podał Bill Chang, wiceprezes firmy SingTel (której historia sięga jeszcze czasów kolonialnych), obecnie jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w Azji. Powiedział on w wywiadzie, że "Singapur stanie się jednym, wielkim hot-spotem" (państwo ma 692,7 km2 powierzchni). Już koniec zeszłego roku był bardzo obiecujący, gdyż na każdy kilometr kwadratowy przypadał jeden publiczny punkt dostępowy.

Program Intelligent Nation 2015, mający na celu między innymi uczynienie Singapuru w ciągu najbliższych dziesięciu lat liderem w technologii telekomunikacyjnej, został oficjalnie przedstawiony w zeszłym roku. Rozwój nowoczesnych technologii jest mocno wspierany przez różnego rodzaju dotacje rządowe. Inne cele, jakie stawia sobie Intelligent Nation 2015, to na przykład przeniesienie do postaci cyfrowej wszystkich kartotek zdrowotnych, udostępnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu przynajmniej dziewięćdziesięciu procentom mieszkańców oraz ogólne zwiększenie eksportu singapurskiej technologii. Kraj zamierza także wyposażyć w komputery wszystkie gospodarstwa domowe, w których są dzieci w wieku szkolnym.