Bezprzewodowy boom w Japonii

W dwa lata po debiucie telefonii 3G już 30 mln Japończyków korzysta z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

W dwa lata po debiucie I-mode już 30 mln Japończyków korzysta z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Z danych przedstawianych przez trzech japońskich operatorów wynika, iż łączna liczba abonentów korzystających z takich usług wynosi już ponad 30 mln. Liczby te będą rosły coraz szybciej, gdyż obecnie w Kraju Kwitnącej Wiśni wszystkie oferowane w handlu telefony posiadają opcję dostępu do Internetu.

Lider usług internetowych, NTT DoCoMo, do końca stycznia bieżącego roku pozyskał 19,45 mln użytkowników serwisu I-mode, co stanowi dwie trzecie całego rynku. Z usług konkurencyjnej firmy DDI korzysta 5,66 mln klientów, natomiast serwis J-Sky, oferowany przez operatora J-Phone, pozyskał 5 mln abonentów.

Zobacz również:

  • Telewizor tańszy o 2000 zł i smartfony za grosze! Cyber Monday w T-Mobile wciąż trwa

Japoński, a tym samym światowy, debiut usług nowej generacji nastąpił 22 lutego 1999 r., kiedy to NTT DoCoMo zaoferowana I-mode. W pierwszym roku skorzystało z niej zaledwie 3,45 mln osób i wielu analityków źle wróżyło temu rynkowi. Okazało się jednak, iż Japończycy przekonali się do możliwości, jakie daje stały bezprzewodowy dostęp do światowej sieci za pomocą poręcznej "komórki". Obecnie NTT DoCoMo tygodniowo podpisuje umowy z 300 tys. nowych klientów.

Więcej informacji:

www.nttdocomo.co.jp

www.kddi.com

www.japan-telecom.co.jp