Bezprzewodowy kabelek

Już wkrótce większość urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych, palmtopów czy aparatów cyfrowych - wyposażona będzie w Bluetooth, standard bezprzewodowej komunikacji radiowej.

Już wkrótce większość urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych, palmtopów czy aparatów cyfrowych - wyposażona będzie w Bluetooth, standard bezprzewodowej komunikacji radiowej.

Aby umożliwić ich współpracę z pecetami, producenci oferują zestawy Bluetooth podłączane do zewnętrznych portów komputera. Od dłuższego czasu dostępne są karty PC Card do notebooków, ale największą popularność zdobędą zapewne miniaturowe adaptery Bluetooth podłączane do portu USB - wygodniejsze i bardziej uniwersalne. Jednym z pierwszych produktów tego typu jest zestaw firmy TDK.

TDK Bluetooth Connection Kit USB mieliśmy okazję przetestować jeszcze w wersji prototypowej, lecz funkcjonującej bez zarzutu. W skład zestawu wchodzi estetycznie wykonany, miniaturowy nadajnik-odbiornik Bluetooth z kablem USB długości około pół metra oraz oprogramowanie na CD. Urządzenie podłącza się do USB po zainstalowaniu aplikacji zarządzającej wraz ze sterownikiem. Od tej chwili można nawiązywać bezprzewodowe połączenia w oknie Otoczenia Bluetooth, odpowiednika Otoczenia sieciowego, tyle że łączenie się z innymi pecetami nie jest stricte sieciowe - można jedynie wysyłać poszczególne pliki lub odbierać je w specjalnym folderze (do utworzenia prawdziwej sieci bezprzewodowej potrzebne są np. urządzenia Wi-Fi 802.11b). Szybkość transmisji także nie imponuje, ale wystarcza do komunikacji z urządzeniami przenośnymi.

Wprowadzenie urządzeń podobnych do testowanego zestawu TDK zapowiedziały także inne firmy, m.in. 3Com, którego Bluetooth Wireless Adapter będzie można podłączyć do komputera bezpośrednio, bez użycia kabla.