Bezstratna teselacja na kartach NVIDIA możliwa. Bardzo szybka odpowiedź na Warlorda!

Bezstratna teselacja na kartach NVIDIA. Jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, teraz jest to jednak fakt. Jak odpowie konkurencja w postaci AMD i PowerVR?

Firma NVIDIA, prawdopodobnie chcąc wyciszyć szum wokół nadchodzącego potwora firmy PowerVR postanowiła opublikować wersję alpha swoich najnowszych sterowników ForceWare w wersji o roboczym oznaczeniu 300.93. Otrzymaliśmy je dopiero w piątek, więc na głębsze testy nie mieliśmy niestety czasu - karta "Warlord", czyli PowerVR SGX 9000 firmy PowerVR pochłonęła nas czasowo w 100%. Niestety najnowsza karta NVIDIA - GeForce GTX 680 została zwrócona producentowi, ale jesteśmy w stanie pokazać test przeprowadzony na karcie starszej generacji - GeForce GTX 470.

W sterownikach pojawiły się dwie nowe funkcje, wykorzystujące CUDA. Jest to kompresja krzywych oraz bliżej nieznana funkcja “loseless tesselation factor". Nietrudno się domyślić, że dotyczą one wydajności teselacji. I ta faktycznie znacząco wzrasta, co widać po przeprowadzonym przez nas teście TessMark 0.3.0. Na finalną wersję trzeba będzie jeszcze poczekać - prawdopodobnie aż do targów Computex, ale już dziś wyniki wyglądają bardzo obiecująco. Nie wiemy jednak czy funkcja ta będzie działać także w DirectX. Obecnie można z niej korzystać jedynie w aplikacjach OpenGL.

Szerszy test przeprowadzimy na dniach, zaraz po przetestowaniu nowego Warlorda. Sądzimy, że niebawem gry komputerowe będą jeszcze ładniejsze niż ktokolwiek się spodziewał i nie będą wymagać kilku kart graficznych. Już niebawem spodziewajcie się dogłębnego testu nowych funkcji na łamach PC Worlda!