Bezszelestny NEC

Japońska firma NEC zaprezentowała komputer, charakteryzujący się wyjątkowo niskim poziomem hałasu emitowanego w czasie pracy. NEC Mate wykorzystuje procesor Crusoe TM5800.

Japońska firma NEC zaprezentowała komputer, charakteryzujący się wyjątkowo niskim poziomem hałasu emitowanego w czasie pracy. NEC Mate wykorzystuje procesor Crusoe TM5800; na razie dostępny jest jedynie na japońskim rynku.

Zdaniem przedstawicieli firmy, maszyna przez większość czasu pracuje bezgłośnie – jedyny wydawany przez nią dźwięk przypomina zaś "szelest liści". Tak niski pozom hałasu osiągnięto dzięki dwóm rozwiązaniom – po pierwsze, w NEC Mate zastosowano elektrooszczędne procesory Transmeta, które nie muszą być chłodzone. W ten sposób wyeliminowano jedno z głównych źródeł hałasu w komputerze – cooler procesora. W podobny sposób poradzono sobie z głośno pracującym układem chłodzenia zasilacza – po prostu nie montując go w komputerze. Urządzenie to trzeba do komputera podłączyć zewnętrznie – tak, jak do większości notebooków.

Procesory, w które wyposażono NEC Mate taktowane są zegarem 900 MHz. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD o przekątnej 15", 128 MB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 20 GB. Komputer kosztuje ok. 2 tys. USD.


Zobacz również